fbpx
4 C
Skopje

ЕК со последно предупредување до 5 држави за загаден воздух!

АКТУЕЛНО

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

НАЈНОВО: TOЛКУ ОД УБАВОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПPOМЕНА ОД УТРЕ

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Во сабота поради продор...

Рускиот астролог Василиса Володина открива: 3 хороскопски знаци кои ги чека парична добивка во март

Очигледно дека благосостојбата ги чека овие три знаци од Зодијакот оваа пролет. Проверете за што станува збор. Рускиот астролог Василиса Володина вели: 1. Можеби мислите дека...

Спасовски се огласи за ТиkТоk: Aпелирам за внимателно користење на социјалните мрежи

Апелирам за внимателно користење на социјалните мрежи. МВР од страна на Интерпол доби информација дека на профили на социјалната мрежа „Тик Ток“ во Русија...

Европската комисија ги објави последните предупредувања кон пет земји-членки заради нивната неспособност да го намалат загадувањето на воздухот во рамките на дозволеното за ЕУ граници.

Германија, Франција, Шпанија, Италија и Велика Британија добија официјални мотивирани мислења од Комисијата со детали зошто таа смета дека ги прекршуваат стандардите за емисии. Сега петте земји имаат два месеци да преземат чекори за решавање на проблемот. Ако земјите-членки не подготват  соодветен план за справување со загадувањето на воздухот, тие можат да завршат во Судот на Европската унија.

Бугарија веќе е предмет на тужба од страна на Судот на ЕК за несправувањето со намалувањето на воздушното загадување. Тоа започна во текот на септември 2015 година Предмет се две прекршувања на Директивата за квалитет на амбиентниот воздух: за непочитување на граничните норми за фини честички во воздухот и за неисполнување на обврската за донесување на соодветни планови за квалитетот на воздухот.

Многу од големите европски градови како Лондон, Минхен, Берлин, Париз, Рим, Милано, Барселона и Мадрид не се справиле со покривањето на стандардите за квалитетот на воздухот , пишува британското издание Business Green . Ова води до околу 400 000 случаи на предвремена смрт секоја година. Во последните неколку месеци градските власти во многу од овие градови објавија крути мерки за итно намалување на загадувањето. Меѓу нив се овие:

  • забрана за влез на автомобили во централните градски делови;
  • еко-вињети: класификација на степенот на загадување според типот мотор и возраста и спречување во централниот дел на автомобилите со загадувачки механизми;
  • престанок на програмите за купување на дизел автобуси за градскиот превоз;
  • претворање на големи улици и булевари во пешачки зони;
  • замена на автобусите на градскиот транспорт со електробуси;
  • одделување на зони со ниско ниво на загадување;
  • изградба на велосипедски автопати;
  • изградба на системи за споделени автомобили опслужувани од електрични автомобили.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ЈА СТРЕСЕ И МАКЕДОНИЈА: Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтер ја погоди нашата соседна земја Грција

Прочитај повеќе во продолжение на текстот Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтер во 18:38 часот е регистриран на 31 километaр од Лариса, а...

Патник добил чудна порака од вработена на аеродром: Ја пријавил по што добила отказ

Работничка во обезбедувањето на њујоршкиот аеродром добила отказ бидејќи на еден патник му дала со рака напишана порака “Грд си”. Инцидентот се случил во јуни,...

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

Која е „крвната група“ на која припаѓа Македонија?

Од 1998 година па се до ден денешен сите Влади без исклучок во својата програма ветуваат европска иднина на државата. Почнувајќи од владата на...

Сакате шарена градина? Во март се сади ова цвеќe

Да имате прекрасна градина на лето, ви препорачуваме да ги послушате овие совети за садење цвеќиња. Бројни билки се садат во март, а тоа се...
- Advertisement -