fbpx
-2 C
Skopje

Еkспертите предупредуваат: Ова е најголемата грешка која човеk може да ја направи по примањето на вакцината против Kовид-19

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Вакцините против коронавирусот даваат надеж дека на глобалната епидемија конечно ќе ѝ дојде крајот, велат експертите.

Сепак, тие предупредуваат дека луѓето никако не смеат да мислат дека вакцината ќе ги реши сите проблеми и откриваат дека најголемата грешка која можете да ја направите е веднаш по вакцинацијата да се вратите на вообичаениот начин на живот, каков што сте имале пред избивање на епидемијата.

„Многу сме загрижени дека луѓето масовно ќе мислат дека по вакцинацијата ќе бидат потполно безбедни и дека веднаш ќе можат да се вратат на стариот начин на живот“, вели д-р Дејвид Халперн, пренесува „The Guardian“.

Иако се проценува дека вакцините имаат ефикасност до 95 отсто, Центарот за контрола и превенција на болести истакнува дека тоа ниво на заштита не може да се достигне сè додека не пројдат околу 2 недели од примањето на втората доза вакцина.

“Многумина мислат дека ефектот на вакцината е апсолутно моментален и дека кај нив повеќе не постои ризик од ширење на вирусот“, вели д-р Стивен Рајхер.

Експертите истакнуваат дека „враќањето во нормала“ најмногу зависи од тоа колкав процент од популацијата е вакциниран и дека враќањето во живот пред пандемијата е ризичен потег доколку тој процент не е доволно висок.

„Колективниот имунитет не е нешто што може да се создаде со притискање на копче. Тоа е долг процес“, истакнува д-р Ерик Лофгрен, епидемиолог од универзитетот Вашингтон.

„Ако вашата земја е далеку од колективен имунитет, вирусот и понатаму циркулира помеѓу популацијата и секогаш постои шанса дека вакцината нема да „заврши работа“ во мерка која луѓе ја очекуваат“, додава Лофгрен.

Светски признатите научници сега се фокусираат на едукација на јавноста дека вакцините овозможуваат лична заштита, но дека нивната вистинска ефективност лежи во колективниот имунитет за да се спречи пренос на вирусот. Затоа по вакцинирањето, и понатаму треба да носите заштитна маска, да водите грижа за честото миење на рацете и да продолжите да одржувате социјална дистанца.

Истражувањата на тема колкава улога можат да имаат вакцинираните луѓе во потенцијалното ширење на коронавирусот се моментално во тек.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТАЖНА ВЕСТ: ИМ НЕМА КРАЈ НА ТРАГЕДИИТЕ: ПОЧИНA ПОЗНАТИОТ ЛЕГЕНДАРЕН ПОРАНЕШЕН КОШАРКАР – Миленко Савовиќ!

Во само неколку дена и трет голем спортист од просторот на поранешна СФР Југославија прерано го напушти овој свет. По ракометарот Златко Сарачевиќ и фудбалерот...

За 3 години жена успеала да заштеди пари за нов стан – нејзиниот едноставен трик стана вирален на интернет

Шери Хауви ги воодушевила сите со својот начин на штедење пари, а на истиот може да штедат сите оние кои што имаат доволно пари...

Фото: Благодарение на добрите луѓе, нема да препознаете како изгледа куќата на Атиџе

Сузана Турунџиева во последно време минува многу време со Атиџе Муратова и станаа одлични пријателки. Сега, таа на својот Фејсбук профил сподели прекрасна вест: „Градежните работи...

Oвој март ќе биде посебен за три хороскопски знаци: На овој знak се ќе му појде од рака

Нов месец, нови предизвици, нови возбудливи денови особено за овие три хороскопски знаци ЛАВ Токму во март ќе се ослободат од предрасудите и конечно ќе...

БГНЕС: Масаkр и линч над Љубчо Георгиевски

Во последните 24 часа, во РС Македонија се одвива масовен и целосно координиран напад против поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски, откако вчера тој предложи свој...
- Advertisement -