fbpx
6 C
Skopje

Експертите согласни – јасен знак кој укажува дека сте прележале Ковид-19, а можеби не сте знаеле

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Медицинските експерти од Израел потврдиле дека ова е најчеститот симптом кој што се појавува кај пациентите кои што биле заразени со Ковид-19.

Додека земјите ширум светот се соочуваат со нагол скок на бројот на заразени од Ковид-19, многу од медицинските експерти веќе со месеци ги проучуваат пациентите кои што ја прележале болеста.

Истражувањето од Ерусалим открило нешто што сите треба да го знаеме: 50 отсто од пациентите кои што биле заболени од Ковид-19, доживуваат општа слабост по борбата со вирусот, без оглед на тоа дали станува збор за полесна или пак потешка клиничка слика.

„Најмалку половина од пациентите со Ковид-19 и понатаму патат од општа слабост и потешкотии со дишењето со недели и можеби и месеци по закрепнувањето, покажаа прелиминарните резултати од израелското истражување“ – пренесува „i24“.

Пулмолошкиот институт во Медицинскиот центар „Шаре Зедек“ во Ерусалим, во недела ги објавил своите резултатит кои што се однесувале на 10-на пациенти заболени од Ковид-19, од благи до умерени и сериозни здравствени состојби.

Околу 50 отсто од нив имале ист симптом – општа слабост по закрепнувањето, кое што не е поврзано со тежината на болеста.

Истражувањето открило дека пациентите со полесна клиничка слика имале долготрајно оштетување на белите дробови, додекa пак оние кои што биле со посериозна клиничка слика нужно пријавувале слични потешкотии.

„Меѓу симптомите кои што ги пронајдовме имаше општа слабост кај поголемиот дел од испитаниците, кашлање или краткотраен здив, појава на фиброза, опструкции и сомнеж за белодробна хипертензија“ – изјавил професорот Гебриел Избики, директор на Пулмолошкиот Институт кој што го покренал ова истражување.

Извор: Точка

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...

Вo браk бea 70 години и во само три минути заедно починaa од kоронавирус За три дена требаше да ја примат ваkцината

Сопружниците Дик и Ширли Мик почиnаа од kоронавирус три дена пред да ја примат ваkцината против вирусот, а тие се во брак 70 години. Според...

Познатиот русkи астролог Тамара Глоба тврди: За овие три знаци 2021-ва година ќе биде година на невидена среќа

Тамара Глоба е познат руски астролог, а на нејзините предвидувања им се верува, бидејќи речиси никогаш не греши. Таа тврди дека оваа година овие три...
- Advertisement -