fbpx
-8 C
Skopje

Ел Феномено за ерата на Роналдо и Меси: Лесно ви е на вас сега да бидете најдобри…

АКТУЕЛНО

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Некогашниот најдобар фудбалер на светот, Роналдо Назарио да Лима, смета дека Меси и Кристијано Роналдо всушност и немаат некаква вистинска конкруенција во борбата за најдобар играч на светот.

“Во мое време натпреварувањето беше многу потешко и попредизвикувачко него што е сега. Ова го зборувам без никаква намера да деградирам нечиј труд, вредност особено не оној на Меси и Кристијано“, рече Бразилецот за “Спорт Билд“ и додаде:

“Тие секако ќе се борат за титулата – најдобар на светот. Но, погледнете, некогаш тука беа Зидан, Ривалдо, Фиго, јас, и Роналдињо. Тоа беше генерација во која беше многу тешко да бидеш најдобар“.

Земајќи во предвид дека веќе неколку години е во пензија, Роналдо од страна ги следи случувањата во Реал Мадрид, како и во Шпанската лига. Не одамна го критикуваше третманот кој Барселона го има спрема бразилците, па смета дека лошото однесување на каталонскиот клуб кон неговите сонародници е главната причина за заминувањето на Нејмар во ПСЖ.

Ел Феномено во текот на својата кариера настапуваше за ПСЖ, Барселона, Интер, Реал Мадрид, Милан. Ги освои сите индивидуални титули, а од тимските му недостасува само Лига на шампиони.

Посебно значајно е Светското првенство во 2002. година на кој беше најдобар стрелец на турнирот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Повреда при раѓање му ја парализирала раката на малиот Михаил, за лекувањето потребни 15.000 евра

Повреда при раѓањето на третото дете им го промени текот на животот. Семејството Ристоски од Тетово речиси две години во потрага на лек за...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Мицкоски најавува блокaда на Скопје: Колку е паметно да се одржуваат протестит за време на пандемија?

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа протести со движење на колони возила низ улиците на 11 градови во државата против, како што велат од партијата, криминалот, корупцијата,...

Поради неговата сопруга била напишана песната „Македонско девојче“: ТАЖНА ВЕСТ – почиna зетот на пејачката Виолета Томовска

Зоран Росоманов, зетот на македонската фолк-легенда Виолета Томовска почина од последици на ковид-19. За сопругата на Зоран, Невенка, е испеана легендарната песна „Македонско девојче“....

Зад себе има два неуспешни брака: Колку тежи познатиот актер од Истанбулската невеста

Како што ви е веќе познато Оскан Дениз го глуми Фарук од хит серијата Истанбулската невеста. Оскан е роден во Анкара на 19ти Мај...
- Advertisement -