fbpx
18 C
Skopje

Емоции или задоволство? Што вклучува сексот, а што „водењето љубов“

АКТУЕЛНО

Битиќи: Нема да се дозволат свадби. Немам храброст да одам против препораките на комисијата

Откако неколку дена угостителите кои организираат свадби, ноќните клубови и музичари протестираат поради забраната за работа, вицепреммиерот за еркономски прашања Фатмир Битиќи кажа дека...

Спасовски: Во ваква ситуација нормално беше секој да е гневен

Во моментот Сашо Мијалков е на издржување на мерката домашен притвор во неговиот дом. Тој овие денови не ја напуштил државата и цело време...

Сите мислеа дека побегнал а Мијалков се појави: Вели се изолирал поради температура

Сашо Мијалков е во Македонија. Се извини на целата македонска јавност затоа што сите го барале, а тој бил изолиран заради висока температура. Тој замина...

Тв21 открива со кого бил последен пат Мијалков пред да стане недостапен за МВР

Ивица Коневски, еден од предводниците на иницијативата за вонреден конгрес во ВМРО-ДПМНЕ е последниот човек со кој се сретнал Сашо Мијалков пред да стане...

Што е повозбудливо? Сексот или водењето љубов? 

Прашање кое најверојатно се поставува во многу ситуации. Водењето љубов може да се дефинира како „задоволство“ базирано на емоции помеѓу партнерите, кое од момент во момент се проширува и ги води партнерите во „нова“ авантура за време на интимниот однос меѓу нив.

Сексот пак, може да се дефинира како акција во која партнерите се впуштаат се со цел да го добијат посакуваниот резултат односно да успеат да бидат задоволени. Но, она што е сигурно, е дека сексот не е доволен. Тој понекогаш може да стане досаден, особено кога нема никакви чувства и емоции меѓу самите партнери. Кога буквално се ќе направиме, ќе пробаме се што ќе ни падне на памет, возбудата од секот може да престане. Токму тука, се појавува потребата од „емотивен секс“, во кој партнерите ќе се внесат целосно, а во кој, на крајот ќе се чувствуваат сакано. Водењето љубов не е навика, никогаш тоа не го правиме само колку да го направиме, што не е случај со сексот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Битиќи: Нема да се дозволат свадби. Немам храброст да одам против препораките на комисијата

Откако неколку дена угостителите кои организираат свадби, ноќните клубови и музичари протестираат поради забраната за работа, вицепреммиерот за еркономски прашања Фатмир Битиќи кажа дека...

Спасовски: Во ваква ситуација нормално беше секој да е гневен

Во моментот Сашо Мијалков е на издржување на мерката домашен притвор во неговиот дом. Тој овие денови не ја напуштил државата и цело време...

Фуфо: Во коцката губиш свои пари, туѓи пари, па губиш образ, доверба, а на крај го губиш најважното, односно семејството

Љупчо Николовски – Фуфо во дебатниот магазин „Клик Плус“ на ТВ21 раскажа за своето минато поврзано со коцкањето ио лихварството. На прашање за тоа колкави...

Сите мислеа дека побегнал а Мијалков се појави: Вели се изолирал поради температура

Сашо Мијалков е во Македонија. Се извини на целата македонска јавност затоа што сите го барале, а тој бил изолиран заради висока температура. Тој замина...

Еве KAKO MИЈАЛKOВ ја надмудрил полицијата: Телефонот бил дома, а тој патувал во непознат правец

Поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков не бил во неговиот дом на Водно кога полицијата вчера попладне пристигнала за да му врачи решение...
- Advertisement -