fbpx
11 C
Skopje

Ердоган дециден: Турција нема да ги прими новите мигранти

АКТУЕЛНО

Темата на мигранти во Европа повторно се активира. Од изборни реторики до реални секојдневни ситуации. Нов мигрантски бран се очекува од Сирија во наредниот период. Пред се, нивната примарна локација треба да е Турција. Ердоган изјави дека во Турција нема место за новите најавени 80.000 мигранти од Сирија.

Како ќе се постави ЕУ и каде ќе ги насочи доколку тоа се случи? Мигрантската криза тек допрва може да се реактивира. Од Идеолошкиот и аналитички центар Конзерватив МК (Conservative.mk) велат дека Македонија треба силно да се постави на анти-мигрантската позиција. Погледнете го видеото: 

Повеќе информации на Ројтерс: Erdogan says Turkey cannot handle a new migrant wave from Syria.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -