fbpx
17.8 C
Skopje

Ердоган: Македонија е Македонија и не може да биде Северна

АКТУЕЛНО

Турција останува на ставот дека Македонија е Македонија и неможе да биде северна

Турција е на страната на Македонија во спорот за името со Грција, изјавил турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на средба со балкански иселеници во Истанбул.

– Турција секогаш ќе биде на страната на Македонија, бидејќи во овој случај Грција едноставно не е во право, истакнал Ердоган, пренесува „Та неа“.

Тој рекол и дека врските меѓу Турција и Македонија се братски и оти Скопје секогаш може да смета на поддршка од Анкара.

– Анкара и Скопје немаат никакви разлики и отворени прашања и ние нема да ги оставиме сами нашите браќа, туку ќе бидеме секогаш заедно со нив, рекол турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -