fbpx
-2 C
Skopje

Ердоган: Турција ќе го затвори својот воздушен простор и граниcи со Ирак

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција наскоро ќе ја затвори својата граница и воздушниот простор во северен Ирак, како одговор на курдските референдумот за независност што се одржа минатата недела.

Ердоган, кој е во Техеран одржа разговори со лидерите на Иран, исто така, рече дека Турција заедно со Иран и ирачката влада на централно во Багдад да се одлучи каде да се намали извозот на нафта од курдскиот северен Ирак.

Курдите во северен Ирак пред десетина дена во огромно мнозинство гласаа за независност што беше вознемирен Багдад, соседите на Ирак и западните сили кои се плашат дека исходот од гласањето може да предизвика нови конфликти на Блискиот Исток.

Турција ја зајакна контролата на својот главен граничен премин во Ирак веднаш по гласањето и ги прекина летовите кон север од Ирак. Таа, исто така, одржала заеднички воени вежби со ирачки војници на границата.

Курдската блокада на нафтоводот

Анкара, сепак, не ја врши закани да се наметне пошироки санкции за курдскиот регион или намалување на курдските извоз стотици илјади барели нафта на ден преку нејзината територија на светските пазари.

“Летовите за северен Ирак веќе е суспендиран, а наскоро ќе го затвори воздушниот простор и граници”, рече Ердоган во својот говор во Анкара.

Тој рече дека одлуката да се одржи референдум покажа “целосна неблагодарност” на курдската регионална влада во северен Ирак, по години на блиски трговски и политички односи со Турција.

Претходно Ердоган рече дека турските медиуми по враќањето од Иран, изјави дека Анкара, Техеран и Багдад заеднички ќе одлучат дали да го блокира курдските нафтоводот користат за извоз, додавајќи дека е време дека курдскиот влада назад.

“Кабинетот на Северна Ирак е извор на резултатите од референдумот и не е свесен за тоа што прави и какви чекори е потребно”, рече тој.

Русите градат гасовод

Ердоган, исто така, го критикуваше вклучувањето на градот Киркук, богат со нафта, на референдум, велејќи дека Курдите немале легитимитет и дека тие се “освојувачи” во тој регион.

Минатиот месец руската компанија “Роснефт” потпиша договор за нафтовод во автономен регион Курдистан-Ирак, кој треба да стане главен извозник на нафта и гас за Турција и Европа. Гасоводот треба да биде изграден во 2019 година, а извозот треба да започне во 2020 година.

Во средата рускиот претседател Владимир Путин изјави дека не е во ничиј интерес да се прекине снабдувањето со нафта од ирачки Курдистан.

Сепак, Ердоган ги отфрли овие загрижености, велејќи дека Турција, Иран и Ирак ќе ја донесат конечната одлука.

Курдите се четвртата по големина етничка група во регионот, расфрлани низ Иран, Турција, Сирија и Ирак. Сите овие земји се спротивставуваат на какви било чекори кон создавање на курдска држава, но Курдите изградија силни меѓународни врски.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Србија ќе оди до крај против НАТО Тужба поради боmбардир ањето во 1999 година

Соседна Србија ги тужи членките на НАТО поради бомбардирањето со осиромашен ураниум. Адвокатски канцеларии од Србија и Италија веќе ги подготвија тужбите за НАТО поради...

Сooбраkajka во Скопје: При судир на два автомобили на ул Јадранска магистрала со тешkи повреди се здобила скопјанka

Најнови вести: Пропаднавме во бездна: Замрзнати лица, очаен пораз на Маkедонија Најново: Еве во кој град е најстудено денес во Македонија Во продолжение веста Скопјанка се здобила...

Булеварко за одбојкарите: Дечките покажаа што значи национален дрес, што значи Македонија

Ако се вратиме наназад 7,8 години ќе се потсетиме дека истиве овие момци гостуваа на низ европа кој како ќе се снајде. Автобуси, коли,...

Апасиев се огласи за пописот: Очекува дека процентот на Албанци ќе изнесува 28,4 отсто

Лидерот на „Левица“, Димитар Апасиев, смета дека застапеноста на етничката заедница на Албанците во Македонија на пописот на населението што ќе се организира во...

Жител на Берово лажел дека е kиднапиран, при што побарал 10.000 евра од својот татkо за да биде ”ослободен”

Прочитај повеќе во продолжение На 15.01.2021 полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Берово го лишија од слобода М.П.(29) од с.Будинарци, беровско, поради постоење...
- Advertisement -