fbpx
8 C
Skopje

Ердоган за во петок најави претставување на првиот турски автомобил

АКТУЕЛНО

Ердоган рече дека Турција работи на 700 проекти поврзани со одбраната и го најави претставувањето на првиот турски автомобил.

Обраќајќи се на церемонијата на затворање на манифестацијата „Годината на професорот Фуат Сезгин“ во комплексот на Аеродромот Истанбул, Ердоган рече дека в петок ќе биде претставен првиот автомобил од турско производство.

Како што јавува агенцијата „Анадолија“ (АА), турскиот претседател рекол дека Турција спроведува значајни реформи во сите области, особено во образованието, во последните 17 години и дека сите тие реформи сега вродиле со плод и ја враќаат Турција на местото што ѝ припаѓа на меѓународната сцена.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -