fbpx
4 C
Skopje

ЕУ ја повикува Турција да се воздржи од „избрзани“ и „непромислени“ изјави

АКТУЕЛНО

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Турција да избегнува „непромислени изјави“ и акции кои можат да ги зголемат тензиите, во врска со спорот на Анкара со Холандија и Германија околу забраните за турските министри да учествуваат на политичките собири. Ваква порака  денеска испрати Германската канцеларка Ангела Меркел.

Покрај Меркел, со соопштение излезе и ЕУ повикувајчи ја Турција да се воздржи од избрзани и непромислени изјави.

„ЕУ ја повикува Турција да се воздржи од избрзани изјави и акции кои се закануваат дополнително да ја влошат ситуацијата“, се наведува во соопштението потпишано од високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан.

Турција е во дипломатски спор со Холандија и Германија бидејќи овие две земји им забранија на турските министри да учествуваат на собирите во тие држави, а турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган поради тоа ги обвини дека употребуваат „нацистичка пракса“ и оти се „остатоци од нацистите“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...
- Advertisement -