fbpx
4 C
Skopje

ЕУ нема да ја поддржи независноста на Каталонија

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Ако каталонските власти прогласат независност од Шпанија, никој во Европската унија нема да ги поддржи, предупреди денеска претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани, цитиран од светските медиуми.
“Ние го поддржуваме дијалогот за решавање на проблемот, но никој во Европа нема да ја прифати независноста на Каталонија”, рече тој во интервју за шпанското конзервативно радио Копе.
Ако сепак каталонските лидери ја исполнат својата закана, „тие ќе бидат изолирани, никој нема да им помогне“, предупреди Тајани.
Претседателот на шпанската влада Маријано Рахој ќе разговара вечерва за ова прашање со францускиот претседател Емануел Макрон, соопшти шпанската агенција Еуропа прес.
Двајцата лидери ќе се состанат во Брисел, каде што денеска почнува дводневниот состанок на Европскиот совет.
Припадници на цивилната гарда на Шпанија влегоа утрово во делот контролиран од каталонската полиција Мосос д’Ескуадра за да побараат информации поврзани со референдумот за независност на 1 октомври, објавија локалните медиуми.
Претставниците на органите на прогонот на кралството дејствуваат по судска наредба, ги истражуваат активностите на каталонската полиција во денот на анкетата. Тогаш на полицијата и беше наредено да ги затвори сите избирачки места, но полициските сили не ја извршија оваа задача и на некои избирачки места се гласаше.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Алеk Вучиќ даде изјава за новиот вид на koрона: Пристигна во Србија, мораме да го спречиме ширењето

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека новиот вид на корона вирус, кој првпат се појави во Велика Британија, „пристигнал во Србија“, за...

Kомпанија гарантира деkа со нивните гуми ќе поминете 130.000 километри

Финската компанија Нокиан, која е позната по зимските гуми гарантира дека со новите гуми под името „One“ ќе поминете 130.000 километри. Станува збор за универзални...

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Снимka: Возел со 290 km на час Тетово-Гостивар и се фалел на ТиkТok

На социјалната мрежа Тик-ток објавено е видео снимено на автопатот Тетово-Гостивар, како млад возач вози автомобил со 290 км на час. Ммладиот возач, објави неколку...

Зaeв објаснyва зошто Србите добија ваkцини порано: Прво мора да влезе вакцината за да се регистрира

Централата на Фајзер за југооисточна Европа е во Белград и тие затоа добија порано вакцини. Ние сме во координација со нив, тие имаат на...
- Advertisement -