fbpx
-5 C
Skopje

ЕУ отвара истрага: Мајки раѓаат деца, им ги земаат за да ги избањат и после тоа исчезнуваат

АКТУЕЛНО

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Во утврдување на судбината на 10. 000 бебиња од БИХ и регионот кои се родени во Нови САД, Сараево, Белград веќе некое време е вклучена Управата за човекови права од Европа која инсистира што побргу да се донесе законска рамка за бебињата чиј траг се губи веднаш после нивното раѓање. Станува збор за уредни бременици во кои неретко се родени близнаци кои родителите никогаш и не ги ни виделе.

Сомневања и иницијативи

Некогаш лекарите говореле дека се е во ред, дека детето спие, некогаш наводно имало здравствени потешкотии по што морало да биде подложено на некакви прегледи. И сето ова за само после неколку дена да и соопштат на мајката дека бебето за жал не е веќе живо и ја праќаат дома, без тело и без било каков документи. На мајките никогаш не им е кажано каде завршуваат тие тела, што им дава сомневање дека се уште се живи. Родители, браќа, сестри, роднини така со години талкаат по исчезнатите или барем за местото на кое се погребани. Поголемиот дел од нив сметаат дека нивните деца се жртви на криминална група поврзана со медицински персонал кој ги продавал нивните деца, воглавно во Италија. Најголем број на деца исчезнати на ваков начин е во Србија.

Прочитајте повеќе на овој линк ОВДЕ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Повреда при раѓање му ја парализирала раката на малиот Михаил, за лекувањето потребни 15.000 евра

Повреда при раѓањето на третото дете им го промени текот на животот. Семејството Ристоски од Тетово речиси две години во потрага на лек за...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Мицкоски најавува блокaда на Скопје: Колку е паметно да се одржуваат протестит за време на пандемија?

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа протести со движење на колони возила низ улиците на 11 градови во државата против, како што велат од партијата, криминалот, корупцијата,...

Поради неговата сопруга била напишана песната „Македонско девојче“: ТАЖНА ВЕСТ – почиna зетот на пејачката Виолета Томовска

Зоран Росоманов, зетот на македонската фолк-легенда Виолета Томовска почина од последици на ковид-19. За сопругата на Зоран, Невенка, е испеана легендарната песна „Македонско девојче“....

Зад себе има два неуспешни брака: Колку тежи познатиот актер од Истанбулската невеста

Како што ви е веќе познато Оскан Дениз го глуми Фарук од хит серијата Истанбулската невеста. Оскан е роден во Анкара на 19ти Мај...
- Advertisement -