fbpx
6 C
Skopje

Бесплатен роаминг во ЕУ од 15 јуни

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Oд 15 јуни корисниците на мобилни телефони кои патуваат во други земји од ЕУ, ќе можат да воспоставуваат телефонски повици, да испраќаат текстуални пораки или да користат интернет без да плаќаат дополнителни трошоци.

Последното барање за укинување на давачките за мобилен роаминг беше исполнето денеска со усвојувањето  на правниот акт, со кој се определуваат граничните такси кои операторите можат да ги наплатат едни со други за да е активен роамингот во цела Европа, соопшти Советот на ЕУ.

„Со денешното гласање во Советот се откри патот кон воведување на бесплатен роаминг“, изјави  министерот за конкурентност, дигитализација и морски прашања на Малта,  Емануел Малија.

„Кога европските граѓани ќе отидат на одмор ова лето, ќе можат да се радуваат на слободата да останат поврзани и да го користат интернет на ист начин како дома“, коментира тој, цитиран во соопштението.

Бидејќи Европскиот парламент веќе ја одобри регулативата за големопродажните цени на меѓународните разговори на 6 април, денешното зелено светло од страна на Советот е последниот правен чекор пред текстот да биде потпишан од двете институции во средината на мај и објавен во Службениот весник на ЕУ до крајот на мај. Законодавниот акт ќе влезе во сила три дена по неговото објавување. Тоа значи дека крајниот рок 15 јуни 2017 година ќе биде запазен и роамингот веќе нема да се наплаќа.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...

Вo браk бea 70 години и во само три минути заедно починaa од kоронавирус За три дена требаше да ја примат ваkцината

Сопружниците Дик и Ширли Мик почиnаа од kоронавирус три дена пред да ја примат ваkцината против вирусот, а тие се во брак 70 години. Според...

Познатиот русkи астролог Тамара Глоба тврди: За овие три знаци 2021-ва година ќе биде година на невидена среќа

Тамара Глоба е познат руски астролог, а на нејзините предвидувања им се верува, бидејќи речиси никогаш не греши. Таа тврди дека оваа година овие три...
- Advertisement -