fbpx
24.8 C
Skopje

Еве идеја на македонските политичари – оние кои не сакаат избори во Србија веќе два дена штрајкуваат со глад (Видео)

АКТУЕЛНО

Пратениците на српскиот парламент кои штрајкуваат со глад во текот на вчерашното утро излегоа на чекорите пред Домот на Националното собрание, а нивните партиски колеги беа со нив.

Претседателот на Двери, Бошко Обрадовиќ, утрово излезе на чекорите пред Собранието, откако ја помина ноќта во Собранието на Србија. Независниот пратеник Миладин Севарлиќ и пратениците на СНС Александар Мартиновиќ и Сандра Божиќ исто така се на штрајк со глад пред парламентот.

Обрадовиќ објавил фотографија од себеси како седи на скалите на Твитер и напиша: „Ден втори“.

Според РТС, Обрадовиќ излегол пред зградата на парламентот околу 6,40 часот утрово.

Обрадовиќ синоќа посочи дека властите не ја разбрале неговата централна порака од пред два дена, кога и започна штрајкот со глад, дека ова е моментот да се запре ескалацијата на насилство, конфликт, недоразбирање и напнатост и да се реши „политичката криза“ преку дијалог.

Нема да одам и да правам циркуз пред народот. Ќе му се јавам на Александар Мартиновиќ за да разговарам со него. Ќе пробам да го убедам иако тоа нема да биде едноставно бидејќи тоа апсолутно верува во причините поради кои тргнал кон тој штрајк. Граѓаните на Србија имаат безброј примедби и неправди кон нашите институции, но Мартиновиќ не само како образован, туку и како еден од најобразованите пратеници во Србија добро знае дека и кога вели дека тоа не е притисок врз судството, дека тоа сепак е некаков тип на притисок. Се е некаков притисок, но тоа не смееме да го правиме ние. Мојата молба е да се откажат од овој штрајк. Јас го повикав опозиционерите на средба со мене, тие повторуваа дека со мене не може да се разговара а сега тие преку штрајк со глад, преку уцени, сакаат да потклекнам. Никогаш не се плашев и сакам да кажам дека мене тоа не ме интересира. Со насилство и уцени во српската политика нема да успеат. Државата на тоа ќе знае да реагира, рече Вучиќ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -