fbpx
9 C
Skopje

Еве идеја на македонските политичари – оние кои не сакаат избори во Србија веќе два дена штрајкуваат со глад (Видео)

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Пратениците на српскиот парламент кои штрајкуваат со глад во текот на вчерашното утро излегоа на чекорите пред Домот на Националното собрание, а нивните партиски колеги беа со нив.

Претседателот на Двери, Бошко Обрадовиќ, утрово излезе на чекорите пред Собранието, откако ја помина ноќта во Собранието на Србија. Независниот пратеник Миладин Севарлиќ и пратениците на СНС Александар Мартиновиќ и Сандра Божиќ исто така се на штрајк со глад пред парламентот.

Обрадовиќ објавил фотографија од себеси како седи на скалите на Твитер и напиша: „Ден втори“.

Според РТС, Обрадовиќ излегол пред зградата на парламентот околу 6,40 часот утрово.

Обрадовиќ синоќа посочи дека властите не ја разбрале неговата централна порака од пред два дена, кога и започна штрајкот со глад, дека ова е моментот да се запре ескалацијата на насилство, конфликт, недоразбирање и напнатост и да се реши „политичката криза“ преку дијалог.

Нема да одам и да правам циркуз пред народот. Ќе му се јавам на Александар Мартиновиќ за да разговарам со него. Ќе пробам да го убедам иако тоа нема да биде едноставно бидејќи тоа апсолутно верува во причините поради кои тргнал кон тој штрајк. Граѓаните на Србија имаат безброј примедби и неправди кон нашите институции, но Мартиновиќ не само како образован, туку и како еден од најобразованите пратеници во Србија добро знае дека и кога вели дека тоа не е притисок врз судството, дека тоа сепак е некаков тип на притисок. Се е некаков притисок, но тоа не смееме да го правиме ние. Мојата молба е да се откажат од овој штрајк. Јас го повикав опозиционерите на средба со мене, тие повторуваа дека со мене не може да се разговара а сега тие преку штрајк со глад, преку уцени, сакаат да потклекнам. Никогаш не се плашев и сакам да кажам дека мене тоа не ме интересира. Со насилство и уцени во српската политика нема да успеат. Државата на тоа ќе знае да реагира, рече Вучиќ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...

Вo браk бea 70 години и во само три минути заедно починaa од kоронавирус За три дена требаше да ја примат ваkцината

Сопружниците Дик и Ширли Мик почиnаа од kоронавирус три дена пред да ја примат ваkцината против вирусот, а тие се во брак 70 години. Според...

Познатиот русkи астролог Тамара Глоба тврди: За овие три знаци 2021-ва година ќе биде година на невидена среќа

Тамара Глоба е познат руски астролог, а на нејзините предвидувања им се верува, бидејќи речиси никогаш не греши. Таа тврди дека оваа година овие три...
- Advertisement -