fbpx
17 C
Skopje

Еве kако Трамп посакал да биде испратен од Белата куќа

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Американскиот претседател во заминување Доналд Трамп ќе полета од Вашингтон четири часа пред инаугурацијата на новоизбраниот американски претседател Цо Бајден, соопшти Белата куќа.

Трамп и првата дама Меланија Трамп ќе заминат за Флорида во 8 часот по локално време.

Претходно Трамп соопшти дека нема да присуствува на инаугурацијата на Бајден.

Церемонијата е закажана за пладне, по локално време. Околу 25.000 припадници на Националната гарда се во Вашингтон. Безбедносните мерки во градот се драконски.

Според Си Ен Ен Трамп побарал да биде испратен со црвен тепих, воен лимен оркестар и почесна стрелба од 21 пушка. Засега не е познато дали неговото барање ќе биде исполнето, пред да го почне неговиот постпретседателски живот во неговиот голф ресорт Мар а Лаго во Палм Бич.

На само неколку часа пред напуштањето на функцијата, Трамп го помилува својот поранешен главен стратег Стив Банон. Во соопштението од Белата куќа се посочува дека листата со помилувани содржи 73 имиња, како и 70 на кои казната им е намалена. Меѓу помилуваните се и Елиот Броиди, поранешен соработник за прибирање финансиски средства за Трамп, кој минатата година се изјасни за виновен за кршење на законите за странско лобирање и поранешниот градоначалник на Детроит Кваме Килпатрик, кој издржуваше 28-годишна затворска казна по обвиненија за корупција. Раперите Лил Вејн и Кодак Блек, кои беа гонети за федерални дела за оружје, исто така добија помилување.

Сепак, голем број лица за кои се шпекулираше дека ќе бидат помилувани не се појавија на последната листа на претседателот, вклучително Руди Џулијани, Џулијан Асанж, Едвард Сноуден и Џо Егзотик. Трамп, исто така, наспроти гласините, не потпиша помилување за себе или членови на своето семејство.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фабрика на слатки облаци: Руски град во кој се патува поради совршениот традиционален десерт

Кога би се бирал „најслаткиот“ град во Русија, тоа би бил Коломна, кој е синоним за традиционалниот десерт од јаболка наречен пастила. Но, не дозволувајте...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...
- Advertisement -