fbpx
-9 C
Skopje

Еве kои групи на луѓе треба да јадат лимон секој ден: Во состојба е да излеkува сериозни болести

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Доволниот внес на витамин Ц спречува создавање на камен во жолчката, а ефикасно се бори против настинките и поттикнува регенерација на коските.

Лимонската киселина е присутна во лимоновиот сок. Таа не ја намалува pH вредноста, туку ја зголемува (алкализира). Зголемувајќи ја pH вредноста на урината, лимонската киселина помага во растворање на каменчињата во бубрезите и помага во отстранување на амонијакот од телото – производ на метаболизам на протеини.

-лимоненот е присутен во кората, а е заслужен за намалување на воспаленијата и нормализирање на шеќерот во крвта. Д-лимоненот е користен за респираторните патологии, па затоа е неопходен за лицата со оштетени бели дробови (по прележано воспаление на белите дробови или астматичари) како и за пушачите.

Ериоцитрин е антиоксиданс кој се наоѓа во лимоновиот сок и кората. Тој во комбинација со други активни супстанци покажал ефект на намалување на воспаленијата, оксидативниот стрес и оптимизација на нивото на шеќер во крвта.

Хесперидинот кој го содржи лимонот го намалува оксидативниот стрес и го нормализира васкуларното здравје. Тој ја намалува веројатноста за појава на макуларна дегенерација (дегенерација на центарот за јасен вид кај постари лица), а ваквата супстанца го намалува и ефектот на галактозата, шеќер сличен на глукоза кој се наоѓа во млечните производи.

Диосминот во лимонот ја подобрува еластичноста на крвните садови, а нобелетинот кој е присутен во кората ја намалува шансата за појава на болести поврзани со стареењето и годините.

Еве на кои лица особено им се препорачува консумирање на лимон: пушачи

лица кои се на диета, сите кои имаат респираторни проблеми, лица кои патат од дијабетес, лица кои патат од гихт, лица со бавен метаболизам, за љубители на слатките и млечните производи, лица кои страдаат од варикозни вени, лица постари од 60 години

Кората е исто така здрава, па затоа многу лекари препорачуваат лимонот да се јаде заедно со кората. Но, пред консумирање на овој начин, одберете органски, непрскани плодови и добро измијте ги со сода бикарбона.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фајзер чорбa и вирусолошка салата: Белградски ресторан со урнeбесно kовид-мени

Постои и убава страна за животот за време на пандемијата ако го погледнете менито на еден белградски ресторан. Во него може да најдете специјалитети како...

Битолчанец тверкаше на хрватки и ги убеди и тие да тверkaaт. Видеото има над 100 илјади прегледи

Македонија е врло лепа земја, има лепе и опасне момке, кад устанем овако и радим то, шеки, шеки. Со овие зборови македонскиот јутјубер го...

Црвеноkоси убавици го ‘зaaпалијa’ интернeтот, нивниот зaвooдлив танц тешко ќе го заборавите

Заводливите девојки кои што го 'запалија' интернетот со нивниот танц се хит број еден. Видеото погледнете го во продолжение, на своја одговорност затоа што...

Исповед на Србинка која се омажила поради документи: Си ја продадов душата за пари

Исповед на девојка од Србија кој заминала во Швајцарија за да се омажи за документи, во потрага за подобар живот. Нејзината приказна ја пренесоа...

Инспектор Томе од „Преспав“ одговара на незгодни прашања, Лила или Марјана Станојковска, Скопје или Охрид

Актерот Горан Стојановски, во моментов најпознат по улогата Инспектор Томе во популарната домашна серија „Преспав“, гостуваше во естрадниот магазин „Бекстејџ“. „За него важи правилото дека...
- Advertisement -