fbpx
1 C
Skopje

Европската Комисија не го прифати барањето на Бујар Османи

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Европската Комисија не ги прифаќа барањата за земјите од Западен Балкан привремено да ја отстрани авторизација на извоз на медицинска заштитна опрема од ЕУ и покрај тоа националните влади од регионот побараа ваква вонредна мерка за време додека трае борбата со епидемијата на корона вирусот, пишува Фактор.мк

ЕУ останува на ставот дека средствата за лична ззаштита поради недостатокот со кој се соочуваат земјите членки нема да се извезуваат надвор од Унијата.

– Побаравме и да бидеме исклучени од рестрикциите кои ги најави Европската Комисија за заштита на стабилноста на единствениот европски пазар а кои што се однесуваат најмногу на медицинска опрема и средства за работа, рече вчера Бујар Османи, вицепрмиерот за евроинтеграции.

„Ова е привремена мерка и не е забрана за извоз. Целосно во согласност со обврските на ЕУ, со оглед на еволутивната природа на ситуацијата, Европската Комисија ревидираше неколку аспекти за да се исполнат целите“, нагласи денеска портпаролот Даниел Росарио.

Во моментов заштитна опрема од земјите од ЕУ можат да купуваат Норвешка, Исланд, Лихтенштајн, Швајцарија, Фарските Острови , Андора, Сан Марино и Ватикан, но не и земјите од Западен Балкан.

Извор: Фактор.мк

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...

Несекојдневна сообракајka во Скопје: Велпсипедист преазил пешаk, па избегал

Во текот на вчерашниот ден во 14: 10 часот во Скопје на улица „50-та Дивизија“ велосипед управуван од засега непознато лице кое го напуштило...

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...
- Advertisement -