fbpx
5 C
Skopje

Европскиот парламент побара заштита на правата на бугарите во Мала Преспа, Голо Брдо и Гора

АКТУЕЛНО

Мицкоски вели дека Заев ја користел состојбата на негова изолација, па тоа придонело за гласање на довербата на Владата

Нема човек кој е задоволен од оваа Влада и затоа сите граѓани со мачнина го гледаат ова денешно препелкање на Заев во Собранието. Јас...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Европскиот парламент денес усвои резолуција во која е утврдено дека во делот на Мала Преспа, Голо Брдо и Гора живеат Бугари. Во текстот на резолуцијата стои дека Европскиот Парламент бара да им се гарантираат правата на лицата од бугарски ентичка припадност.

Оваа резулуција е донесена по предлогот на европратениците на Бугарија, Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски. ЕП во почитување на правата на малцинствата и барателите на азил, побара од албанските власти да се погржат и да покажат толеранција кон сите малцинства.

Македонското друштво „Илинден“ од Тирана остро се спротистави на резолуцијата на Европскиот парламент.

„Во регионите Голо Брдо, Преспа и Гора како и на целата територија на Република Албанија ниту имало ниту има Бугари, така било, така и ќе остане. Ги осудуваме активностите на бугарската држава во обидите за фалсификат на историјата. Бугарија продавајќи им бугарски пасоши на Македонците во албанија се обидува да создава Бугари во Албанија кои ги нема. Бараме од албанската влада и од македонската влада да го осудат овој чин на бугарските претставници“, стои во соопштението.

Властите на Албанија не го признаваат македонското малцинство во нивната територија, а згора на тоа по последниот попис беа укинати неколку општини.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ВИДЕО: Дедо од Делчево тврди дека измислил лек за корона вирусот

Човек од Делчево тврди дека го нашол лекот за корона вирусот. Помагал оревот и неговиот корен. Но да не откриваме многу, погледнете го видеото...

Судбината имала друг план за нив: Започнала да се породува во автомобилот, а тоа што следувало не го очекувала ниту полицијата (ВИДЕО)

Во рускиот регион Волин една жена се породила во својот автомобил на пат кон болница. Имено триесет и шест годишната Русинка тргнала со својот сопруг...

Едноставни, но моќни идеи за подарок за 8-ми Март

Без разлика дали една жена го празнува 8 Март или не, таа ќе биде среќна доколку партнерот ѝ приреди мало изненадување. Ова се неколку едноставни,...

Мицкоски вели дека Заев ја користел состојбата на негова изолација, па тоа придонело за гласање на довербата на Владата

Нема човек кој е задоволен од оваа Влада и затоа сите граѓани со мачнина го гледаат ова денешно препелкање на Заев во Собранието. Јас...

Фабрика на слатки облаци: Руски град во кој се патува поради совршениот традиционален десерт

Кога би се бирал „најслаткиот“ град во Русија, тоа би бил Коломна, кој е синоним за традиционалниот десерт од јаболка наречен пастила. Но, не дозволувајте...
- Advertisement -