fbpx
17 C
Skopje

Фановите на Јунајтед на удар, нивната песна за пенисот од 24 инчи на Лукаку е расистичка! (ВИДЕО)

АКТУЕЛНО

Мијалков доби казна затвор од 12 години

Сите обвинети се виновни за дејствијата, истакна на денешното изрекување на пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“ судијката Џенета Бегтовиќ. Судот ги донесе следните пресуди: Горан Грујевски ги...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

„Црвените Ѓаволи“ добија поплка од организацијата за анти-дискриминација, Кик ит Аут, според нив расистичка е новата песна на фановите за Ромелу Лукаку и должината на неговиот пенис

Навивачите на Манчестер јунајтед се во одлично расположение на почетокот од сезоната, нивниот клуб игра извонредно и е на врвот на табелата, а скапото летно засилување Ромелу Лукаку редовно ги тресе противничките мрежи.

Но тие сега се на удар а причината е нивната нова песна за Ромелу Лукаку, која за големиот дел од фановите е урнебесна.

На последните неколку натпревари од трибините може да се слушне: „Ромелу Лукаку, тој е нашиот белгиски голгетер генијалец, со пенис од 24 инчи и ги постигнува сите голови”.

Организацијата за анти-дискриминација, Кик ит Аут сепак сметаат дека овие зборови се расистички па доставија поплака до Манчестер јунајтед.

„Расистичките стереотипи не се прифатливи, без разлика што навивачите имаа намера да изразат поддршка за играчот” – се вели во соопштението на Кик ит Аут.

„Стапивме во контакт со Манчестер јунајтед околу оваа работа и ќе соработуваме со нив и со Фудбалската Асоцијација за да се погрижиме дека ќе му се посвети внимание на овој проблем”.

„Доколку добиеме нови извешти за дискриминирачки скандирања, тие ќе бидат препратени до ФА и сторителите ќе можат да очекуваат казна”.

Влијателниот блогер на Манчестер јунајтед, Скот Патерсон исто така ги осуди скандирањата.

„Имаме огромен талент во нашиот тим, во моментов прв стрелец во првенството а ние се радуваме на наводната големина на неговиот к*р! Знаете, бидејќи сите црни момци имаа огромни к**ви. Тој е силен, моќен, атлетски граден ѕвер со огромен к*р како и сите други црномурести играчи. Па ова е евтин и навредив стереотип за кој нема простор во ова модерно време” – вели тој.

https://www.youtube.com/watch?v=B0535ESranU

 

Извор: 24Фудбал

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Мијалков доби казна затвор од 12 години

Сите обвинети се виновни за дејствијата, истакна на денешното изрекување на пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“ судијката Џенета Бегтовиќ. Судот ги донесе следните пресуди: Горан Грујевски ги...

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...
- Advertisement -