fbpx
-5 C
Skopje

Фазлиу: Владата ќе ги надминува разликите меѓу албанските и македонските општини

АКТУЕЛНО

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу денеска најави дека Владата ќе преземе чекори со цел да се надминат разликите меѓу албанските и македонските општини.

Запрашан, дали тој оценува дека треба да се преземат повеќе чекори за да се надминат овие разлики, бидејќи, како што се забележува, постои недоволна развиеност во албанските општини, како и големи разлики во однос на македонските, Фазлиу одговори дека и во минатото постоеле политички разлики, кои директно влијаеле на економските разлики во општините, но, како што нагласи, сметам дека новата владина гарнитура ќе преземе чекори со цел да се надминат различностите во однос на сите прашања што не засегаат нас и сите граѓани на Македонија.

– Јас мислам дека во текот на оваа година ќе биде покрената иницијатива за да се направи нова анализа за нова стратегија за рамномерен регионален развој за периодот 2020-2022 година. Исто така, сметам дека ние имаме потреба од помош од експерти, од невладините организации, како и од сите заинтересирани страна кои мислат дека ќе ни помогнат за подобрувањето на оваа состојба, потенцираше министерот за локална самоуправа.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Повреда при раѓање му ја парализирала раката на малиот Михаил, за лекувањето потребни 15.000 евра

Повреда при раѓањето на третото дете им го промени текот на животот. Семејството Ристоски од Тетово речиси две години во потрага на лек за...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Мицкоски најавува блокaда на Скопје: Колку е паметно да се одржуваат протестит за време на пандемија?

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа протести со движење на колони возила низ улиците на 11 градови во државата против, како што велат од партијата, криминалот, корупцијата,...

Поради неговата сопруга била напишана песната „Македонско девојче“: ТАЖНА ВЕСТ – почиna зетот на пејачката Виолета Томовска

Зоран Росоманов, зетот на македонската фолк-легенда Виолета Томовска почина од последици на ковид-19. За сопругата на Зоран, Невенка, е испеана легендарната песна „Македонско девојче“....

Зад себе има два неуспешни брака: Колку тежи познатиот актер од Истанбулската невеста

Како што ви е веќе познато Оскан Дениз го глуми Фарук од хит серијата Истанбулската невеста. Оскан е роден во Анкара на 19ти Мај...
- Advertisement -