fbpx
7 C
Skopje

Федерер е првиот финалист на Австралија Опен, кај дамите сестринско финале

АКТУЕЛНО

Васко Ефтов вели дека огромен дел од ВМРО ќе сакаат Влада со СДСМ, но без Мицкоски: Јас за разлика од вас не ги продавам...

После бегството на Сашо Мијалков, на Заев му е јасно дека тој работи за пад на Владата на Зоран Заев. Кога е легнат на...

Филипче пресече: Полицискиот час би важел две недели

Му посакуваме на Мицкоски побрзо да оздрави и да закрепне, и здрав и прав да дојде на конгресот и да даде отчет пред делегатите...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Швајцарскиот тенисер и поранешниот број еден ас во светот, Роџер Федерер после цели седум години се најде во финалето на Австралија Опен, откако денес успеа да го елиминира својот сонародник, Стан Вавринка, со конечни 3:2 (7:5, 6:3, 1:6, 4:6, 6:3)

Фантастичниот Федерер одигра три феноменални и еден катастрофален сет. И покрај тоа што се намачи во првиот сет, тој успеа да го добие со конечни 7:5, додека вториот го доби со резултат од 6:3.

Вавринка по фантастично одигран трет сет успеа да се врати во натпреварот, добијаќи го со 1:6, а веднаш потоа и четвртиот со 4:6, со што мечот беше изедначен (2:2).

Во последниот сет Вавринка со двојна сервис грешка му подари брејк на Федерер за 4:2, а тој тоа маестрално го искористи, поведе со 5:2, за на крај од свој сервис да ја запечати победата.

Федерер во финалето ќе се сретне со подобриот од вториот полуфинален меч меѓу Надал и Димитров.

Кај дамите ќе гледаме сестринско финале на Австралија Опен. Серена Вилијамс ќе се сретне со Венус Вилијамс. Венус со финалето се најде по триумфот над Мирјана Лучиќ-Барони со 3:0.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ефтов: Заев и Мијалков играа нечесено еден спрема друг, едниот сакал да го апси, а другиот не сакал реално да се смени Мицкоски

Според Васко Ефтов, Мијалков глумел дека сака да го смени Христијан Мицкоски. Тој во својата најнова емисија прави своја анализа на најновите случувања во...

Васко Ефтов вели дека огромен дел од ВМРО ќе сакаат Влада со СДСМ, но без Мицкоски: Јас за разлика од вас не ги продавам...

После бегството на Сашо Мијалков, на Заев му е јасно дека тој работи за пад на Владата на Зоран Заев. Кога е легнат на...

Раздорот во ДУИ почна да го зема својот данок: Падна првата оставка

Во писмото, ексградоначалникот на Чаир вели: „Со намера да не создадам забуна кај ниту еден мој колега во Собранието, а воедно и да дадам...

Голема тага во домот на балканската дива Карлеуша

Денеска се навршуваат две години од смртта на некогашната радио водителка Дивна Карлеуша. Нејзината ќерка, пејачката Јелена Карлеуша на својот Инстаграм порфил ја објави мајчината...

Љубчо Георгиевски кажува на кој јазик пишувал Гоце Делчев

„Гоце Делчев, Даме Груев, Пере Тошев, Ѓорче, Никола Карев биле учители на бугарската егзархија. Факт е дека ние тоа го криеме во македонската историја....
- Advertisement -