fbpx
16 C
Skopje

Фејсбук ја отстрани фотографијата како вулгарна а таа крие трагична приказна

АКТУЕЛНО

Професионалниот фотограф Хедер Вилтен го забележала моментот кога нејзиниот сопруг и синот заедно се туширале и ја споделила со пријателите на Фејсбук.

Детето во тој момент било тешко болно: имало салмонела, повраќало и имало пролив и висока температура, па таткото го зел во прегратка и со него седнал под туш за да му ја симне температурата и да му ги олесни маките.

Меѓутоа Фејсбук оваа фотографија ја тргна бидејќи била со „непримерна содржина“.

„Ова беше во ноември 2014 година. Фокс заврши во Итната помош поради труење со храна и му најдоа салмонела, иако никогаш не се откри каде се заразил. Томас помина часови под тушот обидувајќи се да му ја спушти температурата, а се што Фокс исфрлаше од себе, дали со повраќање дали со дијареја, веднаш одеше во одводот„.

Тоа беш многу силен момент за нас родителтие. Се исплашивме да не е нешто полошо од вирус, но имавме искуство со силни реакции па се воздржавме.

Додека седев со нив под тушот, едноставно ме преплавија чувства проади сцената која се одигруваше пред мене. Тој маж, и партне и татко. Беше толку стрпилив и полн со љубов, и толку силен со нашиот малечок син во скутот. Му зборуваше за да го утеши, му повторуваше дека се ќе биде во ред, и дека тој ќе се грижи за него, и сето тоа и го мислеше, напиша Хедер.

На оваа фотографија нема ништо експлицитно, ниту може да се поврзе со злоупотреба, па Хедер се разочара што луѓето воопшто не стигнале да ја прочитаат трогателната приказна зад оваа фотографија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -