fbpx
18 C
Skopje

ФИФА пресуди: 48 репрезентации на Мундијалот во 2026!

АКТУЕЛНО

Битиќи: Нема да се дозволат свадби. Немам храброст да одам против препораките на комисијата

Откако неколку дена угостителите кои организираат свадби, ноќните клубови и музичари протестираат поради забраната за работа, вицепреммиерот за еркономски прашања Фатмир Битиќи кажа дека...

Спасовски: Во ваква ситуација нормално беше секој да е гневен

Во моментот Сашо Мијалков е на издржување на мерката домашен притвор во неговиот дом. Тој овие денови не ја напуштил државата и цело време...

Сите мислеа дека побегнал а Мијалков се појави: Вели се изолирал поради температура

Сашо Мијалков е во Македонија. Се извини на целата македонска јавност затоа што сите го барале, а тој бил изолиран заради висока температура. Тој замина...

Тв21 открива со кого бил последен пат Мијалков пред да стане недостапен за МВР

Ивица Коневски, еден од предводниците на иницијативата за вонреден конгрес во ВМРО-ДПМНЕ е последниот човек со кој се сретнал Сашо Мијалков пред да стане...

Шпекулациите кои во минатиот период беа актуелни, веќе се и официјални. ФИФА одлучи на Мундијалот во 2026. година да учествуваат 48 репрезентации, наместо досегашните 32 репрезентации.

Како минуваат годините, така се повеќе се зголемува и бројот на учесници на Светските првенства. Од 1954 до 1982 година учество земаа 16 репрезентации, потоа до 1994 година бројот се зголеми на 24 селекции.

Од Светското првенство во Франција во 1998 во Франција, имаше 32 репрезентации и сето тоа ќе остане така и на Мундијалите во Русија (2018) и Катар (2022).

Мундијалот во 2026 година не е познато каде ќе се одигра, но ќе има 48 репрезентации, ќе има 16 групи со три репрезентации. Во следната, елиминациона фаза ќе поминат 32 репрезентации. И покрај зголемениот број на репрезентации, селекцијата која ќе биде шампион, повторно ќе има да одигра само 7 натпревари, идентично како и до сега.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Битиќи: Нема да се дозволат свадби. Немам храброст да одам против препораките на комисијата

Откако неколку дена угостителите кои организираат свадби, ноќните клубови и музичари протестираат поради забраната за работа, вицепреммиерот за еркономски прашања Фатмир Битиќи кажа дека...

Спасовски: Во ваква ситуација нормално беше секој да е гневен

Во моментот Сашо Мијалков е на издржување на мерката домашен притвор во неговиот дом. Тој овие денови не ја напуштил државата и цело време...

Фуфо: Во коцката губиш свои пари, туѓи пари, па губиш образ, доверба, а на крај го губиш најважното, односно семејството

Љупчо Николовски – Фуфо во дебатниот магазин „Клик Плус“ на ТВ21 раскажа за своето минато поврзано со коцкањето ио лихварството. На прашање за тоа колкави...

Сите мислеа дека побегнал а Мијалков се појави: Вели се изолирал поради температура

Сашо Мијалков е во Македонија. Се извини на целата македонска јавност затоа што сите го барале, а тој бил изолиран заради висока температура. Тој замина...

Еве KAKO MИЈАЛKOВ ја надмудрил полицијата: Телефонот бил дома, а тој патувал во непознат правец

Поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков не бил во неговиот дом на Водно кога полицијата вчера попладне пристигнала за да му врачи решение...
- Advertisement -