fbpx
10 C
Skopje

Филипче денес порано ги објави резултатите: Еве ги бројките по градови

АКТУЕЛНО

Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 177 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 96,Куманово 5, Штип 7, Прилеп 1, Тетово 19, Велес 2, Битола 1, Кавадарци 1, Гостивар 6, Гевгелија 1, Струмица 8, Крива Паланка 2, Радовиш 2, Кочани 10, Берово 6, Виница 5, Делчево 4, Неготино 1

Починати се 5 лица, пациент од Тетово (67г), Струмица (87г), Крива Паланка (68г) и двајца пациенти од Кочани (70 и 73г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 107 оздравени пациенти од:

Скопје 44, Куманово 2, Штип 3, Прилеп 7, Тетово 6, Струга 2, Битола 2, Охрид 1, Кавадарци 2, Гостивар 1, Гевгелија 1,Струмица 5, Радовиш 1, Крушево 1, Кочани 8, Пробиштип 1, Берово 4, Валандово 2, Делчево 1, Свети Николе 9, Кичево 1, Ресен 2, Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 208.669 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 21113, бројката на оздравени пациенти е 16301, на починати е 797, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4015. Денес се евидентира еден контролен тест.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -