fbpx
1 C
Skopje

Филипче има порака за сите оние кои сакаат да патуваат на одмор надвор од Македонија: Знам дека сакате да патувате, но не ви препорачувам

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Со оглед на тоа дека Грција, Црна Гора не ги отвораат границите за граѓаните од Македонија, во Бугарија со ПЦР тест, а Албанија не бара ништо, сепак, министерот за здравство Венко Филипче не препорачува патувања.

Тој на телевизија Канал 5 рече дека не им препорачува на граѓаните да патуваат на додмор во некоја од соседните земји, па ни подалеку, затоа што не ја знаеме ситуацијата таму.

Не се грижам за границите воопшто, дали некој ќе ги отвори за нас или не. Летото ќе помине, знам дека сакаат луѓето да патуваат, но не им препорачувам – вели Филипче

Состојбата со корона вирусот во земјава е под контрола и е стабилна, вели министерот за здравство Венко Филипче, во емисијата „Само Вистина“.

Тој вели дека ги знаат кластерите, ги следат контактите, а тоа ни дава сигурост дека ситуацијата може да се држи под контрола.

Имаме стратегија на широко тестирање, имено се тестираат и контакти кои немаат симптоми, па на тој начин откриваме и до 30 контакти кои се асимптоматски. Но, тие се носители на вирусот. Нивните контакти пак, исто така се тестираат, но епидемиологот одлучува кој од нив ќе биде во 14-дневен карантин, доколку подолг период од денот бил во контакт со заболен. Тој не е ризик за себеси, за семејството и за околината – рече Филипче, на „Само вистина“.

Министерот смета дека почетокот на вториот бран беше поради собирите на луѓето по слави и верски празници, литии, каде не се почитуваа мерките за заштита од ширење на вирусот.

Вели дека мерките попуштија, но никогаш сосема не сопреа, па затоа имаме задолжително носење маски во затворени простории, во јавен транспорт, држење дистанца и слично.

Имајќи во предвид дека имаме протоколи за се и за работа и за настани на отворено, едиствено може да се направи рестрикција во движење, доколку се зголемат бројкиte на есен, вели Филипче.

За да се смени сликата во целиот свет треба да се почека на вакцина, а до тогаш да се почитуваат мерките за заштита.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...

НOВA ТАЖНА ВЕСТ во Македонија: На 58 годишна возраст починa познатиот битолчанец и еден од основачите на навивачката група “Чкембари”

Прочитај повеќе во продолжение - тажна вест На 58-годишна возраст почина Вања Георгиевски, еден од основачите на навивачката група „Чкембари“. Георгиевски беше постојан посетител на...

Венkо се огласи и kажа зошто Србија побрзо добила вакцини: Тие се единствената земја во регионот во која има локално претставништво на Фајзер

Не постои законска пречка за прием на вакцините против Ковид-19 во нашата земја. Првите дози на вакцината „Фајзер“ која е договорена во директни преговори...

Избувна пoжaр во зградата на најголемиот производител на ваkцини

Прочитај повеќе Во продолжение подолу и ВИДЕО Пожарот го гаснат 15 пожарникари, соопштил началникот на противпожарната служба. Три лица биле спасени од зградата, а причината за пожарот...
- Advertisement -