fbpx
10 C
Skopje

Филипче: Локацијата во Ѓорче Петров најидеална за изградба на новиот клинички центар

АКТУЕЛНО

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Најидеална локација за изградба на новиот клинички центар е онаа во Ѓорче Петров блиску до обиколницата, а изградбата би требало да почне на крајот на оваа година.

Ова го најави министерот за здравство Венко Филипче на гостивањето во емисијата „Топ Тема“.

– Темелите на новиот клинички центар ќе бидат поставени на крајот на оваа година. Имаме три локации кај Злокуќани, во Ѓорче Петров и Петровец кои ги разгледа работна група во Министерството за здравство составена од експерти која ги бодуваше трите локации. Според работната група недостаток на локацијата во Злокуќани е што со експропријација ќе беше премногу скапо, во Петровец на понудената локација недостаток е што таа е многу блиску до Аеродромот, има многу прелети и земјиштето е мочурливо. Врз основа на применетата методологија од експертите најголема предност има локацијата во општина Ѓорче Петров, која е на идеално место веднаш до обиколницата, таму каде ружата на ветрови има чист воздух и никогаш не е замаглено и според таа методологија, оваа локација има најголеми шанси да биде местото каде ќе биде лоциран новиот клинички центар, рече министерот Филипче.

Тој посочи дека веќе разгледуваат многу модалитети и дека има и готови проекти, а општината работи на утврдување на урбанистички план.

Според динамиката министерот очекува да почне градбата на крајот на 2019 година, а првиот пациент би бил примет за 4-5 години.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Цеца два пати гостувала во една иста емисија, а ова ниkој не го забележал

Српската мега ѕвезда Цеца два пати гостуваше во една иста емисија именувана како „Хит Твит“. Првиот пат на 10 мај кога и го напушти студиото...

Спасовски на средба со актуелниот градоначалник на Штип: Тема на разговор претстојните избори и соработката на локалната самоуправа со полицијата

Денеска имав средба и со вршителот на должноста градоначалник на Штип каде исто така разговаравме за претстојните избори, но и за соработката на локалната...

Звучи како виц, но не е: Маж испешачил 400 километри за да ја разбистри главата по кавгата со жена му

Мажот бил запрен од полицијата рано во понеделникот во близина на Фано во централна Италија. Тој беше уморен и премрзнат, изјави полицаецот Антонио Скванци. Тој на...

Најново: Кафеаните, кафулињата, трговските центри ќе затвораат во 17 часот – соседна Србија со најнови мерки

Српската Влада денеска треба да усвои нови мерки за спречување на ширењето на Ковид-19, предложени од Кризниот штаб. Една од мерките ќе биде угостителските...
- Advertisement -