fbpx
10 C
Skopje

Филипче: Ова не е шала, кога велиме нема собири – треба да нема собири

АКТУЕЛНО

Филипче: Ова не е шала, кога велиме нема собири – треба да нема собири

Не можеме да бидеме сигурни со каква динамика ќе се шири вирусот. Овие мерки се сериозни и ова не е шала. Значи кога велиме нема собири-нема собири. Ова мора да се почитува. Не може вака неодговорно да се однесуваат луѓето“, истакна Филипче на денешната прес конференција.

На Клиниката за инфективни болести има вкупно девет пациенти, а првозаболената чии резултати се негативни ќе биде пуштена на домашно лекување.

Од деветте пациенти една е од Скопје, и седум се од Дебар, од кои двајцата се брачниот пар, пет што дојдоа дополнително и четворицата од денеска.

Во изолација од првата група од 21 лица кои се сопатниците и досега кај нив нема симптоми, од втората група во изолација од 24 лица, 10 покажале симптоми, и четири се хоспитализирани.

Четири нови случаи на корона во земјава, кризна состојба во Дебар и Центар Жупа

Четири нови случаи на корона вирус се потврдени во Македонија, информираше министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција.

Како што кажа тој, станува збор за лица од Дебар, на возраст од околу 55 години, кои биле во контакт со втората група заболени, односно со брачниот пар што беа втор и трет случај во земјава.

Како што рече министерот Филипче, во Дебар и во Центар Жупа ќе биде прогласено кризна состојба.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -