13 C
Skopje

Филипче повторно оперирал на Неврохирургија, операцијата е успешна

АКТУЕЛНО

Премиерот Заев со владина делегација во дводневна посета на Атина

Конференцијата на угледниот магазин „Економист“ како тркалезна маса со Владата на Грција и учесници од регионот, оваа година е посветена на темата „Европа: Зајакнување...

Се огласи момчето кое Федерер го удрил со тениско топче во лицето: „Јас чекам 14 години извинување, а Новак е дисвалификуван“

Веста која што деновиве ја подигна јавноста на нозе е дисквалификaцијата на Новак Ѓоковиќ од УС Опен. Да ве потсетиме, српскиот ас случајно ја погоди...

Драстичeeн пад во бројката на новозаболени, но дрaaстично помал број и на тестови

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 24 Куманово 6, Дебар 4, Штип...

Заев: Оваа година слободни и отворени кон светот ја славиме независноста

Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, нека ни е честит и вековит 8 Септември - Денот на независноста! Пред 29 години, на 8 септември, граѓаните...

Министерот за здравство Филипче повторно се вратил во сала за операции.

Повторно во сала на операција. Утрово со колегите на Неврохирургија извршивме успешна операција кај дваесет и деветгодишна пациентка. Поради проблем со кичмата и неможноста од движење на ногата, неопходна и беше итна интервенција. По операцијата таа е во добра состојба и закрепнува, извести на ФБ министерот Филипче

Прочитај повеќе: Синдикатите се погласно го креваат гласот против одлуката за поскапување на струјата

Расте револтот на граѓанските здруженија, но и на синдикатите кои се се погласни за повлекување на одлуката за поскапување на струјата. Синдикалецот Марјан Ристески смета дека ако се сака се се може, само треба да се седне на маса и да се одлучи, а така ќе му се помогне на народот, наместо да му се одмага. Според него, сега прашање е на време кога Регулаторната комисија за енергентика ќе ја спушти топката и ќе ги пристисне енергетските компании да ги повлечат барањата за поскапување.

Ако се сака, верувајте дека може да се направи се. Регулаторна ќе побара, а мислам дека ќе го стори тоа, а енергетските компании ќе попуштат и со тоа ќе им се помогне на граѓаните кои и оната се исцедени ко лимони, рече за Алфа синдикалецот Марјан Ристески.

Ристески ги поздрави Синдикатите на Македонија што бараат покачување на платите за 7,4%, односно толку колку би поскапела струјата. Вели дека здружени сите заедно против неправдата се посилни.

Морам да кажам браво на поддршката на ССМ, кои бараат покачување на платите ако се зголеми цената на струјата. Само така сите заедно ќе им докажеме на сите кои водат грешни чекори дека прават неправда за народот, кој за време на пандемија не може да закрпи крај со крај, додава Ристески.

Граѓаните и натаму се противат за поскапубањето на струјата.

Револтот е јасен во време на пандемија, економски колапс и осиромашување на народот, оваа одлука е само капак на сите промашувања во енергетскиот сектор го направија за нас. Затоа на сите им порачуваме дека правдата ќе ги стигне сите, и ќе ги уништи, не велам дека тоа ќе биде преку ноќ, но за жал ќе биде, револтирани се граѓаните.

За поскапувањето на струјата претходеа бројни реакции во јавноста. Протести со барање за поништување на одлуката се одржаа во Тетово, Куманово, Дебар, Гостивар и во скопски Чаир, каде граѓаните најавија радикализирање ако државата остане глува на овие погрешни чекори.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Секој гледа во туѓиот двор: Порака за Жан Митрев која покрена лавина од реакции на фејсбук

Поракава веднаш стана вирална и се уште многумина ја споделуваат и коментираат на социјалните мрежи. Откако во медиумите се проструи вест дека синот на Д-р...

Апасиев: Ај бркај работа – кој мислите дека сте вие, ќе тепате

Лидерот на Левица и пратеник во Собранието, Димитар Апасиев денеска повторно покажа недолично однесување за функцијата којајаима, откако на прашање на новинар му одговори...

Заев се сретна со Мицотакис: Грција останува силен лобист и поддржувач на нашата земја

Партнерството засновано на доверба и пријателство го трансформиравме во сојузништво со членството на нашата земја во НАТО, а Грција останува силен лобист и поддржувач...

Бугарскиот новинар Крастев: Ќе биде голема грешка ако Бугарија ја блокира соседна Македонија на патот кон ЕУ

Николај Крастев, бугарскиот новинар, долгогодишен дописник од Западен Балкан и аналитичар, смета дека ќе биде голема грешка доколку Бугарија го блокира патот на Македонија...

Мајките на породилно ќе протестираат: Леб и сол ќе јадам, детето во градинка не го пуштам

Мајките на породилно ќе протестираат: „Леб и сол ќе јадам, детето во градинка не го пуштам” Мајките кои се на породилно отсуство в четврток ќе...
- Advertisement -