fbpx
4 C
Skopje

Поради истото име: Популарното пиво „Корона“ пред колапс, компанијата загуби 132 милиони фунти

АКТУЕЛНО

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Пандемијата на коронавирусот влијаеше на економскиот пад на глобално ниво. Еден бренд преживува голема криза зошто го има истото име со вирусот од кој стравува светот.

Акциите на компанијата која произведува и продава „Корона“ пиво се на мета на коронавирусот.

Истражувањето покажа дека дури 38% Американци повеќе не сакаат да го купуваат ова пиво.

На Гугл е се попопуларно пребарувањето „Корона пиво вирус“ кое му штети на брендот. Пивото и вирусот немаат никакви врски, освен колоквијалното име на заболувањето КОВИД-19.

Во последните 2 месеци откако коронавирусот се прошири низ Кина, компанијата претрпе загуби од цели 132 милиони фунти во време кога се очекуваше силен скок на продажбата поради кинеската нова година.

Ова е најлошо работење на „Корона“ пивото во последните десет години. Покрај името поради кое пивото сега стана одбивно, загубите се поврзани и со изолацијата зошто се помалку луѓе се дружат и излегуваат, а пазарот на овој напиток се заснова токму на ноќниот живот.

Во компанијата велат дека се подготвуваат за нов скок кога социјалниот живот ќе се врати во нормала.

Извор: Слободен Печат

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...
- Advertisement -