fbpx
20.8 C
Skopje

Финансиска полиција објави дека Тодоровиќ вратил 433.000 евра во буџетот на Општина Центар

АКТУЕЛНО

Кривични пријави за екс – градоначалникот на Општина Центар Владимир Тодоровиќ, за поранешниот секретар во општината и за вработен во секторот за уредување градежно земјиште, поради “Несовесно работење во службата”.

Според обвинието, тие го оштетиле буџетот на општината за над 430 илјади евра за градежни работи при изградба на пешачкиот мост на реката Вардар – Мост Око, граден од компанијата “Конструктор инжинерин” од Сплит.

Нанесената штета во вкупен износ од над 26,6 милиони денари, пријавените лица се согласиле да ја надоместат. Директорот Муареми соопшти дека на 30ти минатиот месец, обвинетите ги вратиле средствата на општинската сметка.

 

Прочитајте го целиот напис на СИТЕЛ – ОВДЕ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -