fbpx
4 C
Skopje

Форбс листа: Роналдо најплатен спортист на светот, погледнете кои се зад него

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Убаво е да се биде најдобар фудбалер на светот , а уште поубаво е и да сте најплатен спортист на светот. Кристијано Роналдо ја има таа чест да ги обедини овие две најпрестижни титули тоа го потврди и „Форбс “.

На врвот е португалецот со годишна заработка од фантастични 88 милони долари( 81 милони евра).

Само од договорот со Реал Мадрид, Роналдо добива 56 милони долари додека останатите 32 му се од спонзорите и бројните реклами. На второ место е Лео Меси, тој инкасира 81 милион долари ( 75 милиони евра). Третото место е наменето за НБА ѕвездата Леброн Џејмс, кој заработува 77 милиони долари. Потоа на четвртото место следува тенисеро Роџер Федерер со 67 милион долари. Потоа на петтото следува кошаркарот Кевин Дурант со 56 милиони долари па потоа Новак Џоковиќ.

За тоа колку женскиот спорт е инфериорен во однос на машкиот говори и податокот дека само две спортистки се наоѓаат во топ 100. Двете се тенисерки и тоа Серена Вилијамс се наоѓа на 40-то место со заработка од 29 милиони долари и русинката Марија Шарапова која го зазема 88-то место со 22 милиони долари.

ДЕСЕТ НАЈПЛАТЕНИ СПОРТИСТИ НА СВЕТОТ(ВО ДОЛАРИ) :

1. Кристијано Роналдо- фудбал- 88м

2.Лионел Меси – фудбал 81м

3.Леброн Џејмс- кошарка 77м

4.Роџер Федеред- тенис 67м

5.Кевин Дурант- кошарка 56м

6.Новак Џоковиќ-тенис 55м

7.Кем Њутон-рагби 53м

8.Фил Микелсон-голф 52м

9.Џордан Спит- голф 52м

10.Коби Брајант- кошарка 50м

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...
- Advertisement -