9 C
Skopje

Формула 1 може да престане да постои

АКТУЕЛНО

Поранешниот шеф на Формула 1, Берни Еклстоун стравува дека спортот може целосно да исчезне ако корона вирусот продолжи да го одложува стартот на шампионатот.

Еклстоун, кој е во „изолација“ на неговата фарма за кафе во Бразил со својата сопруга, вели дека поради „затварањето“ на сезоната може да се случи целосно исчезнување на спортот поради целосно секнување на изворите на приходи на тимовите и на спортот – ТВ правата, парите за оддржување на трките и спонзорите.

„Да погледнеме и во најдоброто сценарио, да се потребни шест месеци за да се среди оваа пандемија и веќе да нема проблем, за Формула 1 ќе биде многу тешко да се оддржуваат трки. Морате да ги убедите промотерите да ризикуваат да оддржуваат трки без публика, а не може да се тркаат на -10. Кога се оди на Формула 1 трка, тоа се планира цел ден, не стануваш едно утро и велиш ќе одам на Силверстоун. Еве и да има трки, треба да имаш живи учесници. Дали тимовите ќе бидат во состојба да патуваат и да се тркаат кога немаат пари да ги плаќаат своите вработени?“, се прашува Еклстоун.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Д-р Караџовски: До последните капки пот од нос ќе работиме

Д-р Жарко Караџовски на денешната прес конференција напомена дека најголем број од пациентите се со лесна клиничка слика. Дел од симптомите се слабост малаксаност,...

Заврши најновата владина седница: Донесени се следните одлуки

Владата на Република Северна Македонија на денешната 15-та редовна седница ги усвои дополнувањата на ребалансот на Буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година...

Ковачев: Наместо бугарски фашистички окупатор пред споменицоте да стои бугарска администрација составена главно од Македонци

Откако министерот за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов во едно од своите телевизиски интервјуа се закани дека ќе испрати полк во Македонија кој ќе...
- Advertisement -