fbpx
-3 C
Skopje

(ФОТО) ФФМ ја комплетираше „Куќата на фудбалот“, Чеферин порача: Нема повеќе алиби, Македонија мора да игра на ЕП!

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Претседателот на УЕФА, Александер Чеферин заедно со претседателот на ФФМ, Илчо Ѓорѓиоски и потпретседателот на Владата на РМ, Кочо Анѓушев официјално го пуштија во употреба новиот капитален објект на Фудбалската федерација на Македонија – новиот сместувачки капацитет за Академијата на ФФМ и младите национални селекции.

Александар Чеферин ги потенцираше заложбите на ФФМ за македонскиот фудбал да зачекори на вистинскиот пат.

„Чест ми е да сум со вас тука во Скопје, секогаш ми е убаво тука. Би сакал да ѝ честитам на ФФМ, која заедно со УЕФА направи големи проекти за развој на фудбалот во земјата. Три стадиони во земјата се реновирани, вклучувајќи ја и арената „Филип Втори“ која беше домаќин на фантастичниот Суперкуп на УЕФА меѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед. Македонија има услови, има база за прогрес на фудбалери. Бројот на терени расте, инфраструктурата се развива, а наскоро ќе го отпочнеме и четвртиот „Хет-трик“ проект на УЕФА. Младинскиот фудбал е приоритет за многу федерации, Македонија отиде чекор напред во тоа. Тимот до 21 година играше на ЕП, додека репрезентациите до 19 и 17 години учествуваат во елитната фаза на УЕФА. Исто така, ФФМ постави и академија за млади фудбалери. Има таленти во оваа земја. Би сакал да ја најавам и новата Лига на Нации, во која Македонија е во одлична позиција во лигата „Д“. Имате група на искусни фудбалери, потпомогната од новите деца. Му кажав на Илчо, нема веќе простор за алиби. Македонија има добра шанса да игра на ЕП. Македонија фудбалски е на повисоко ниво, а УЕФА секогаш ќе биде нејзин партнер“, рече Чеферин.

ФОТО

Повеќе за ова на Sportclub.mk

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите...

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...
- Advertisement -