fbpx
6 C
Skopje

ФОТО: Ги посетила сите 196 земји во светот, а има само 27 години

АКТУЕЛНО

Бошковски удри по Мијалков: Плови Саша

Поранешниот министер за внатрешни работи, а сегашен советник во Владата на СДСМ, Љубе Бошкоски во јавноста објави видео од неговите митинзи со порака на...

Есkaлираше ситуацијата на Бит Пазар: Демонстранти со фантомки ја нападнаа полицијата

демонстранти со фантомки со камења и други предмети ја нападнаа полицијата, по што и физички тргнаа кон нив со цел да ги повредат, пренесува...

Фајзер со лоша вест за вакцините: Можно е да има потреба од трета доза на вакцини

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, се надева дека дополнителна, трета доза од оваа вакцина Ковид-19, може дополнително да го зајакне имунолошкиот одговор и...

Мијалков доби казна затвор од 12 години

Сите обвинети се виновни за дејствијата, истакна на денешното изрекување на пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“ судијката Џенета Бегтовиќ. Судот ги донесе следните пресуди: Горан Грујевски ги...

Неверојатна приказна пренесуваат медиумите во светот за Кејси де Пекол, која стана првата жена која на само 27 години ги посетила сите 196 земји на светот.

Таа својата авантура ја нарекла Експедиција 196. Истата започнала на 24. јули 2015. година, а завршила на 2. февруари 2017. година. Целосното патување чинело 198.000 долари.

Брзо мудрата Кејси успеала да најде спонзори, па мал дел од финансиите дала од себе. Таа раскажува и дека воопшто не било лесно, но на крајот исходот бил и повеќе од исплатлив.

View this post on Instagram

Nothing behind me, everything ahead of me, as is ever so on the road. – Jack Kerouac • • • Bye 2016, with gratitude🕊👋🏽 136 countries, 6 continents and some of the most powerful experiences of my life happened this year. With each day dawns a new lesson, and the ones I've learned this past year on such a global scale have expanded my vision and my heart to a world I never even knew could exist. My home will always be the road, the wind, and looking into the eyes of a stranger to learn their story. Looking forward to the the vast opportunities that the can of worms will open in 2017. For the first time, very optimistic for the future as I am confident now more than ever in what I know of the world to be, and myself included. Thanks for joining me on this circumnavigational magic carpet ride of a lifetime 💫 #Expedition196

A post shared by Cassie De Pecol (@cassiedepecol) on

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Автомобил возеше во спротивна насока на скопска обиколница

Често на социјалните мрежи може да се видат видеа од дивеење со автомобили или мотори, а едно такво беше објавено и денеска. На социјалните мрежи...

Бошковски удри по Мијалков: Плови Саша

Поранешниот министер за внатрешни работи, а сегашен советник во Владата на СДСМ, Љубе Бошкоски во јавноста објави видео од неговите митинзи со порака на...

Есkaлираше ситуацијата на Бит Пазар: Демонстранти со фантомки ја нападнаа полицијата

демонстранти со фантомки со камења и други предмети ја нападнаа полицијата, по што и физички тргнаа кон нив со цел да ги повредат, пренесува...

Фајзер со лоша вест за вакцините: Можно е да има потреба од трета доза на вакцини

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, се надева дека дополнителна, трета доза од оваа вакцина Ковид-19, може дополнително да го зајакне имунолошкиот одговор и...

Мијалков доби казна затвор од 12 години

Сите обвинети се виновни за дејствијата, истакна на денешното изрекување на пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“ судијката Џенета Бегтовиќ. Судот ги донесе следните пресуди: Горан Грујевски ги...
- Advertisement -