fbpx
2 C
Skopje

ФОТО: Големите асови му се одушевуваат на малиот Јане – Фиго, Пирес, Пандев му испратија поддршка!

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Приказната за деветодишниот Јане Велковски од Скопје, кој живее за фудбалот, иако е врзан за количка, со дијагноза за Спинална Мускулна Атрофија ( Spinal Muscular Atrophy – SMA) го обиколи светот.

Како дел од кампањата на УЕФА, „Equal game“, Јане беше апострофиран од европската фудбалска централа како пример за упорност и храброст и покрај хендикепот. Јане веќе сите го знаат во нашата земја, не пропушта ниту еден натпревар на нашата репрезентација, го придружуваше Пандев на голем број натпревари на „црвено-жолтите“, беше дел од Суперкупот меѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед, а неговата фотографија како се радува како нетовиот идол Роналдо, УЕФА ја прогласи за симбол на Суперкупот.

„Јас имам болест на мускулите, што значи дека не можам да одам, Сакам на светот да му пренесам порака дека сите сме еднакви и дека лицата со инвалидитет можат да ги прават истите работи како и останатите. Дури и да не можат, тоа не значи дека не можат да уживаат во животот”, порача во видеото Јане.

Големите фудбалски ѕвезди останаа одушевени од храброста на Јане, па не го сокрија својот восхит. Горан Пандев, Ељиф Елмас и многу македонски фудбалери го апострофираа примерот на Јане и го споделија видеото на социјалните мрежи.

 

Повеќе за ова на Gol.mk

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Вучиќ кажа кога ќе го признае Косово (Видео)

Повеќе информации за Балканот шрочитајте ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ Денес, претседателот на Србија, Александар Вучиќ ги коментираше критиките упатени кон него од подппретседателката на Народната партија, др....

Костадинов ја запроси девојка си: Нека љубовта трае до последниот атом

Фејсбук статус на Коста Костадинов, Животот ми овозможи да те запознаам, Бога пушти знак да се препознаам себеси и да си го препознаам животот со...

Отидов непоkанета кај мојата ќерка на гости и зажалив неверојатно многу

Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

ТикТок тресење: Млади девојки се снимаат како го тресат задниkoт

Веќе подолго време се поставува прашањето - како влијае ТикТок врз однесувањето на младите ширум светот и дали воопшто родителите се свесни за тоа...

И сега шу праиме: Долга е раката на дада Јоци

Фејсбук статус на Јорданка Ивановска Јоци Го нема повеќе лажниот профил со украден мој идентитет на кој се ширеше меѓуетничка омраза, клевети, лаги, албанофобија До моќковците...
- Advertisement -