fbpx
-6 C
Skopje

ФОТО: Голманот на Чапокоензе на тренинг првпат откако ја загуби ногата

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Џексон Фолман беше еден од шесте преживеани на страшната авио-несреќа во која загинаа 71 луѓе кога авионот кој го носеше бразилскиот фудбалски клуб Чапокоензе во Меделјин, Колумбија падна во близината на градот.

Бразилскиот клуб беше речиси уништен, но потоа стигна до победа во дуелот од Копа Либертадорес три месеци подоцна, со двајца од преживеаните – дефанзивецот Нето и крилото Алан Рушел именувани во тимот.

Фолман немаше толку среќа – тој ја загуби ногата при падот и мораше да оди на повеќемесечна рехабилитација. 25-годишниот Бразилец мораше да се повлече од професионалниот фудбал, но сега тимот објави дека голманот одработил прва целосна тренинг сесија со помош на протетичка нога. Фолман неодамна најави дека сака да го претставува Бразил на параолимписко ниво.

Чапокоенсе, од друга страна, го обезбеди опстанокот во бразилската елита, и во моментов на три меча пред крајот на сезоната се на деветтото место на табелата.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Променила само една навиkа и ослабела 20 килограми: Дру Баримор открила како ја довела линијата до совршенство

На 45 години може да се пофали со совршена фигура, но патот до совршена линија не бил воопшто лесен, како што признава и самата. „Како...

Северина во чест на новиот претседател на САД: Слиkи кои kренаа голема прашина

Од денес САД имаат нов претседател – Џо Бајден. Последниот ден на Доналд и Меланија Трамп во Белата куќа истече и сега во неа...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Груевски и Боркица со изјава: Бесрамно се насладуваат на лагите пуштени во јавноста

Одгласите по последната аудио снимка од разговор за време на ручек во струмички хотелски ресторан помеѓу Зоран Заев и Александар Верушевски, се уште не...

Овие се најопасните хороскопски знаци: Не ги предизвикувајте

Овие се „најопасните“ хороскопски знаци: Не ги предизвикувајте Секој хороскопски знак си има своја „темна“ страна, сепак, некои знаци од Зодијакот се сметаат за навистина...
- Advertisement -