fbpx
1 C
Skopje

(ФОТО) Граѓаните во Скопје маршираа за чист воздух

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Маршот ќе започне од пред Владата на РМ во 17 ч. со јавно обзнанување на барањата кои ние заедно со уште 12 други организации и иницијативи ги доставивме до Министерството за животна средина и просторно планирање на РМ на 11 септември 2017 г. Потоа ќе се обратат неколку од нашите активисти и во 17:30 ч. ќе тргнеме кон Карпош 3, каде што ќе им дадеме поддршка на Граѓанските иницијативи Ние сме Карпош 4, Стоп на загадувањето, Воздух сега! и Карпош 3 кои ќе достават свои барања и петиција до Општина Карпош за зачувување на зелениот појас долж реката Вардар (градска четврт 3.04) кој доколку се урбанизира според предвидените незаконски донесени плански документи ќе значи уште еден тежок удар за и онака прекумерно загаденото Скопје.

Иако според Уставот на РМ здравата животна средина му е загарантирана на секој граѓанин на нашата земја, во последниве години сите сме сведоци дека во реалноста ова не е така. Имаме енормна стапка на загаденост, незапаметен број на заболени лица, како и на смртни случаи, директно предизвикани од загадениот воздух во критично загадени општини во Македонија. Загадувањето во Македонија се должи на многу причини, од кои главните се: противзаконското работење на индустриските погони (без инсталација на соодветни филтри и без придржување до пропишани стандарди), непланското уништување на урбаното зеленило, незаконската и агресивна урбанизација, неспособноста за управување со отпадот, застарените решенија за транспорт, греење итн. Заеднички именител за сите овие е неспроведувањето на законите во РМ.

Токму затоа особено се надеваме дека маршот искрено ќе го поддржат народните избраници од кои очекуваме да не го користат за добивање на политички поени. Од нив очекуваме да се обврзат и да се залагаат за исполнување на барањата кои ги доставивме до институциите без да се кријат зад изговорите „економски развој“ и „странски инвестиции“.

Сите сакаме развој, но не по цена на нашето здравје и на нашите животи!, велат од O2 коалицијата за чист воздух!

Фото

Фото

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...

Несекојдневна сообракајka во Скопје: Велпсипедист преазил пешаk, па избегал

Во текот на вчерашниот ден во 14: 10 часот во Скопје на улица „50-та Дивизија“ велосипед управуван од засега непознато лице кое го напуштило...

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...
- Advertisement -