fbpx
12 C
Skopje

ФОТО: Хорор во Битола – тргнале да гасат пожар, па поради снегот возилото се забило во куќа

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Вистински хорор вечерва се случуваше во Битола. По експлозија на плинска боца во населбата Баир, територијалната противпожарна единица излегла со едно возило да интервенира и да го гасне пожарот.

На пат кон куќата која била во пламен, поради снежни наноси кои веќе една недела стојат неисчистени, камионот на ТПЕ излизгал и се забил во друга куќа, буквално влегувајќи во соба од истата.

Во меѓувреме тргнало ново возило, но и тоа заглавило, па на терен излегла тешка механизација која го чистела патот. Во пожарот кој настанал поради експлозија на плинска боца тешко се повредени две лица, мајка и ќерка кои веднаш се пренесени во болница.

Оваа катастрофа имаше и своја претходница, ако се земе во предвид дека пред неколку дена во истата населба, во близина поради запален оџак имаше обиди да интервенира ТПЕ на Битола со противпожарно возило, но исто така и тоа не стигна на лице место поради снегот. Во тој случај, пожарникарите мораа да пешачат до опожареното место.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Доктор Лазаров: Џабе ми е семејството под константен ризик година дена, мојот живот, секој ден, џабе

Бројките на заразени со корона вирус во последните неколку дена почнаа повторно да се зголемуваат. Матичниот доктор Ненад Лазаров кој е активен на социјалните мрежи...

Ковачев: Пред да го распнете на крст, слушнете ја мудроста на Љубчо Георгиевски

Честитки за храброста на Љубчо Георгиевски. Тој веќе е брутално нападнат и од СДСМ и од ВМРО-ДПМНЕ, што за жал покажува колку е отровно...

Георгиевски: Еве ви кукавици отворена понуда за дуел

Чудна работа плукачи колку сакаш! А досега ниту еден патриотски новинар или тандем на новинари не ме покани да ме распарчи во јавна дебата....

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...
- Advertisement -