fbpx
4 C
Skopje

ФОТО: Колев до Штипјани – Народ што не си го знае и почитува минатото е како дрво без корен, се суши и исчезнува!

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

По повод 110 годишнината од убиството на Михаил Развигоров, претседателот на МБП Петар Колев положи свежо цвеќе на гробот на војводата Мише Развигоров во Штип, а воедно упати и повик до своите сограѓани пред да заминат да ја „бранат“ Македонија, да отидат до црквата Св. Спас и да му оддадат почит на гробот на Развигоров, бидејќи како што вели, „народ што не си го знае и почитува минатото е како дрво без корен, се суши и изчезнува!“

Во продолжение следува интегрален текст од повикот на Колев:

„Штипјани, пред да заминете да ја “браните” Македонија, отидете до црквата св. Спас и оставете барем по едно цвеќе на гробот на великанот Михаил Развигоров! Затоа што народ што не си го знае и почитува минатото е како дрво без корен, се суши и изчезнува!

На 21 март 1907 година е убиен војводата Мише Развигоров, спасителот на мојот роден град Штип. По крајот на Илинденското востание, отоманските поробувачи почнуваат да се однесуваат жестоко кон населението на Штип. Го пљачкосуваат, не им плаќаат на аргатите кои работат на турските имоти, убиваат, палат куќи, дури опожаруваат и цели села во Штипско. Тоа предизвикува огромно иселување на штипјани во слободна Бугарија.

Мише Развигоров започнува “дипломатска” мисија во која директно им кажува на турците дека ако продолжат со жестокоста тој со неговата чета ќе им ги запали имотите и ќе ги ликвидира сосе семејствата. Турците знаеле кој е Развигоров и биле свесни дека воопшто не е разумно да не го изпочитуваат неговиот ултиматум. Благодарение на тоа, жестокоста се намалила, аргатите запичнале да добиваат тоа што го изработиле, убиствата и палежите се намалени, а иселувањето се намалило како интензитет.

Слава ти војводо, ако ти не го даде твојот животот пред 110 години , денес немаше да не има ниту нас, ниту нашиот прекрасен Штип!“

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Kомпанија гарантира деkа со нивните гуми ќе поминете 130.000 километри

Финската компанија Нокиан, која е позната по зимските гуми гарантира дека со новите гуми под името „One“ ќе поминете 130.000 километри. Станува збор за универзални...

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Снимka: Возел со 290 km на час Тетово-Гостивар и се фалел на ТиkТok

На социјалната мрежа Тик-ток објавено е видео снимено на автопатот Тетово-Гостивар, како млад возач вози автомобил со 290 км на час. Ммладиот возач, објави неколку...

Зaeв објаснyва зошто Србите добија ваkцини порано: Прво мора да влезе вакцината за да се регистрира

Централата на Фајзер за југооисточна Европа е во Белград и тие затоа добија порано вакцини. Ние сме во координација со нив, тие имаат на...

Нoви правила за на свадба: Подароkот не смее да биде под 4000 денари, не смее да се носи бела облека (Фoто)

Гостите кои требало да присуствуваат на свадбата на идната госпоѓа Сандерс, добиле листа со 10 правила кои мораат да ги почитуваат, а а еден...
- Advertisement -