fbpx
16 C
Skopje

ФОТО: Македонија на трето место во Европа по најлоши резултати на преживеани од рак

АКТУЕЛНО

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

НАЈНОВО: TOЛКУ ОД УБАВОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПPOМЕНА ОД УТРЕ

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Во сабота поради продор...

Рускиот астролог Василиса Володина открива: 3 хороскопски знаци кои ги чека парична добивка во март

Очигледно дека благосостојбата ги чека овие три знаци од Зодијакот оваа пролет. Проверете за што станува збор. Рускиот астролог Василиса Володина вели: 1. Можеби мислите дека...

Спасовски се огласи за ТиkТоk: Aпелирам за внимателно користење на социјалните мрежи

Апелирам за внимателно користење на социјалните мрежи. МВР од страна на Интерпол доби информација дека на профили на социјалната мрежа „Тик Ток“ во Русија...

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денес со соопштение ја информираше јавноста, дека Македонија е трета во Европа по најлошите резултати на преживување од рак. Според ЕЏЦИ, во 2016 година се покажало дека Македонија е трета во Европа по стапката на преживеани кои биле заболени од малигни заболувања.

„Никола Тодоров заедно со Никола Груевски го уништи здравството во Македонија и го доведе во сериозни ризици здравето на граѓаните и за тоа ќе има одговорност.

Европскиот здраствен индекс (ЕХЦИ), едно од најрелевентните истражувања за Европската комисија, за 2016 година покажа дека Македонија е трета во Европа по стапката на преживување на болни од малигни заболувања! Тоа се гледа во графиконот во прилог!

Како и би било поинаку кога 10 години граѓани болни од рак немаат достапни современи терапии затоа што за Тодоров и за Груевски беа поважни гипс картоните од 630 милиони евра за Скопје 2014, грамандното знание за нивното партиско седиште ВМРО-ДПМНЕ, тешко, според некои проценки до 30 милиони евра. Па и милионските тендери за наводна медицинска опрема од коишто корист има само во џебовите на криминалната власт.

И сега кога се составува новото парламентарно мнозинство, затоа што граѓаните така избраа, Тодоров и Груевски несовесно изнесуваат кого ќе стигнат на прес конференции, да зборува за нови лекови против рак во иднина?!
Посебно што нестанува збор за нови лекови туку за генерации на лекови стари и над 10 години!
Лекот Сорафениб за карционом на црн дроб е во употреба веќе 10 години. Оксалиплатин е 21 година во употреба. Бевацизумаб е лек со лиценца од пред 11 години.

Безобразно, срамно и недозволиво е однесувањето на Никола Тодоров и здравствените власти!
Да мислеа тие на граѓаните болни од рак, ќе им ги донесеа лековите на луѓето пред 10 години.

Порачуваме веднаш да престанат манипулациите на Никола Тодоров и на неодговорната власт во заминување на ВМРО-ДПМНЕ со оваа ранлива категорија граѓани. Тие знаат што оваа власт можеше, а не направи за нив и недозоволиво е да ги вознемируваат со потценувачки најави.

Обезбедувањето ефикасни и безбедни лекови, со проверен квалитет мора да биде обврска за секоја сериозна Влада и таа обврска ја презема новата одговорна Влада на граѓаните на Македонија.“, стои во соопштението на СДСМ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Партијата на Љубчо Георгиевски заедно со останатите помали партии во Собранието предлага измени во изборниот Законик за една изборна единица

ВМРО-Народна партија денеска како дел од македонскиот парламент заедно со останатите помали политички партии, партиципиенти во Собранието, предлага измени во изборниот Законик, односно предлог...

МАРТ НИ ГО НОСИ СНЕГОТ ВО МАКЕДОНИЈА: УХМР со детална временска прогноза за викендов, особено подгответе се за утре!

Времето денеска е сончево со мала облачност, а од попладневните часови облачноста ќе се зголемува. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец. Максималната...

Заев: Имам информација кога ќе стигнат првите 3.000 вакцини ама како да кажам, ако не стигнат?

Ние секој ден очекуваме конкретна информација кога ќе стигнат вакцините. Јас сега имам информација кога ќе стигнат првите 3.000 ама како да кажам, ако...

Бил Гејтс открива до кога мисли дека ќе носиме маски

Бил Гејтс (65) ја примил втората доза од вакцината против ковид-19 пред една недела, потврди во интервју за социјалната мрежа Клабхаус. Но иако основачот на...

Нов Зеланд се тресе како вејка на ветрот: Трет силен земјотрес. Издадено предупредување за цунами

Трет силен земјотрес го погоди Нов Зеланд за само неколку часа. Магнитудата овој пат беше 8,1 степен, што е најсилна од трите земјотреси. Можни се...
- Advertisement -