fbpx
-5 C
Skopje

ФОТО: „Македонците за унитарна Македонија“ – Мирен протест пред седиштето на Обединетите нации во Женева!

АКТУЕЛНО

Заев: Југославија не подели, ако Гоце Делчев го немаше, мораше да го измислиме за да нѐ обедини

Треба да создадеме позитивна атмосфера за младите да го користат ова минато како отскочна даска за подобра иднина во наредниот период. Бугарија не е...

Николовски на онлајн состанок со градоначалниците:Нашата мисија е постојано да им служиме на граѓаните и од тоа отстапка нема

Генералниот секретар на СДСМ и вицепремиер за борба против корупција Љупчо Николовски вечерва одржа одржа онлајн состанок, редовна координација со градоначалниците од редовите на...

Исходот од резултатите за Ковид-19 изминатите 24 часа: 3349 лица биле тестирани, позитивни се 1288

Во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани се 1288 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 570, Куманово 57, Дебар 8, Штип...

Замина еден од најдобрите: Фудбалскиот свет е во шok – почиnа фудбалерот Диего Марадона

Аргентинските и светските медиуми објавија дека денеска во својот дом почиna еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона. Си-Ен-Ен Бразил и „Кларин“...

Денес се оддржа мирен протест пред седиштето на Обединетите нации насловен како „Македонците за унитарна Македонија“, каде што стотици македонци од Швајцарија, Италија, Германија се собраа да упатат порака дека отфрлаат секаква промена на името, знамето, грбот и химната на Македонија.

Тие упатија декларација за  Унитарна Македонија до Обединетите нации, Европската Унија, Руската Федерација, Франција, Обединетото Кралство, Северна Ирска.

Преку таквата декларацијата тие ја изразуваат својата загриженост за државноста и Унитарноста на Македонија, за името но и идентитетот на нацијата после последните политички случувања во Република Македонија.

На мирниот протест декларацијата за Унитарна Македонија која тие ја упатија до Обединетите нации и Европската Унија беше прочитана на повеќе јазици со посебен фокус на точката која гласи:

„Македонците во Швајцарија како нераскинлив дел од  македонскиот народ отфрлаат федерализација и службеност на албанскиот јазик на целата територија на Македонија и во меѓународните односи“.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев: Југославија не подели, ако Гоце Делчев го немаше, мораше да го измислиме за да нѐ обедини

Треба да создадеме позитивна атмосфера за младите да го користат ова минато како отскочна даска за подобра иднина во наредниот период. Бугарија не е...

Ковачевски: Не ни треба еуфорија и национализам, ни треба решение со Бугарија

Без да можам да алудирам на самото интервју на Зоран Заев и на реакциите кои следувале после тоа, мислам дека Договорот со Бугарија е...

Јоци: Разликата меѓу комуњари и вмројни е следна

Разликата меѓу ,,комуњари" и вмројни, е што на овие ,,нашиве" не им даваме да дишат и ќе ги шетаме по гаќи ако треба и...

Богојески го нарече Миленко “козарот”? Упати прашања и до бугарската министерка Захариева

Дали утре на антибугарашкиот и антизајков митинг, организиран од мицињата, конечно ќе го видиме и Бугарскиот Конзул во Македонија?!? Бојко Борисов и пресветла госпожа...

Со кого била Цеца пред да биде со Арkан

Поранешното момче на Цеца со кое била пред Аркан, прозборе за се што тие поминале заедно. За српскиот Течеграф тој вели дека таа три...
- Advertisement -