fbpx
5 C
Skopje

ФОТО: Претседателскиот автомобил на Трамп содржи неверојатна опрема

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

На денот на инаугурацијата на новоизбраниот претседател Доналд Трамп, свечено ќе биде претставено и неговото ново возило Кадилак Уан (Cadilac One). Специјалното возило американските медиуми го нарекуваат „Ѕвер” поради опремата која ја содржи и поради отпорноста на разни видови напади.

Автомобилот го произведе Генерал Моторс. Истиот се користеше и за превоз на Барак Обама, но Трамп порача подобрување на надворешниот дел.

Автомобилот содржи оружје, меѓу кои се солзавец, пушки и гасни топови. Вратата и прозорците се отпорни на куршуми, а целото возило е отпорно на биолошки и хемиски напади. Долниот дел може да поднесе експлозија од бомба на патот.

Прозорците не можат да се отворат, освен на страната на возачот и тоа само седум сантиметри да може да плати патарина или да разговара со тајните агенти.

Автомобилот содржи боци со кислород, боци со крв од типот на крвта на претседателот, како и опрема за гасење на пожар. На местото каде што седи претседателот вграден е сателитски телефон кој директно е споен со потпретседателот и со Пентагон.

Автомобилот е опремен со посебни камери за ноќно возење, а тркалата се посебно направени така што автомобилот може да вози и со пукната гума. Резервоарот на гориво е посебно заштитен и не може да експлодира.

Генерал Моторс доби 15 милиони долари да направи ваков автомобил.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -