fbpx
14.8 C
Skopje

(ФОТО) Се случи и тоа – Погледнете како изгледа првата возачка дозвола на Македонец во Германија

АКТУЕЛНО

Во измиантите неколку денови високи владини претставници потврдија дека е постигнат договор помеѓу Македонија и Германија за возачките дозволи, па така сите Македонци со македонска возачка дозвола, може да возат во Германија.

На социјалните мрежи, на Фејсбук страната „Македонци во Германија“ беше објавена и фотографија од првата возачка дозвола која е признаена во Германија.

Декларацијата за признавање на возачките дозволи требаше да биде потпишана уште во февруари годинава за време на посетата на македонскиот премиер Зоран Заев на Берлин. Но, тоа не се случи поради технички проблеми во преговорите.

Главниот проблем беше што во Македонија се бара лекарско уверение при полагање за возачка дозвола, и истото правило требаше да важи и при преведувањето на германските дозволи – нешто што за германската страна беше неприфатливо.

Единствен услов за македонските граѓани е да имаат законски престој на германска територија најмалку 185 дена во годината.

Wenige Tage nach dem Abkommen,der erste Mazedonische anerkannte Führerschein in Deutschland 🇲🇰&🇩🇪Glückwunsch 🎉

Posted by Mazedonier in Deutschland on Tuesday, September 25, 2018

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -