fbpx
-1 C
Skopje

(ФОТО) Висат делови од мостот во Џенова – сликано пред само неколку недели се гледа оштетувањето, висат делови од мостот

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Пред две години професорот по градежништво на Универзитетот во Џенова, Антониот Бренцич оцени дека мостот е „градежен неуспех“ со „многу високи трошоци за одржување“.

Фотографијата од мостот во Џенова е направена само неколку недели пред трагедијата, а е доказа за лошата состојба на мостот Моранди. На фотографијата објавена на Твитер, јасно се гледаат делови кои висат од долната страна на мостот.

Семејствата на загинатите и властите за катастрофалната состојба за обвинуваат приватната компанија „Autostrade pre l’Italia“ која ги одржува поголем број од италијанските автопати. Од компанијата пак тврдат дека мостот Моранди, изграден во 60-тите години од минатиот век, бил под надзор цело време и дека баш во тек биле работи за зајакнување на неговите темели.

Пред две години професорот по градежништво на Универзитетот во Џенова, Антониот Бренцич оцени дека мостот е „градежен неуспех“ со „многу високи трошоци за одржување“.

Тогаш тој истакна дека трошоците за работите биле преценети, но и на погрешна проценка за бетонот кој предизвикал нехоризонтален патен план. Потсети на тоа дека оние кои во 80-тите години од минатиот век го минувале мостот чувствувале нелагодни качувања и спуштања поради одложените поместувања на структурата на делот од мостот, кои се доста различни од оние предвидените во фаза на проектирање.

Тој вели дека нарекување на оваа несреќа негрижа не би било увеличување на работите, а додатната истрага ќе покажела дека се работи токму за тоа.

Според последните информации бројот на загинати пораснал на 42 лица.

Експертите наведуваат дека покрај лошата конструкција, дополнителен проблем би можел да биде и фактот дека се работи за мост преку кој дневно минуваат десетици илјади возила, што доведува до дополнителна деградација на конструкцијата.

Истрагата е во тек, како и акцијата за спасување. Се стравува дека до утре сабајле бројот на мртви би можел да биде уште поголем од оној во моментов, досега официјално има 35 жртви, меѓу кои и едно бебе.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Неделен хороскоп: Љубовен занос за овој знак, а овој знак ќе добие голема материјална добивка

Овен 21.3-20.4. Љубов: Во никој случај не можете да го достигнете она кон што се стремите во љубовта, но барем немојте да се борите со...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...
- Advertisement -