fbpx
1 C
Skopje

Joванka не беше единствената љубов на Тито: Еве во кој бил заљубен маршалот

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Во Социјалистичка Федеративна Република Југославија денеска се славело Ден на младоста и роденденот на претседателот Јосип Броз Тито. За политичките потези на поранешниот лидер времето сѐ уште не донело конечна оценка, исто како ни за приказните за неговиот љубовен живот што не е ставена точка.

Првата жена на Јосип Броз била преубавата русинка Пелагија Бјелоусова со која се венчал на Сибир 1921 и со неа потоа се вратил у Хрватска, во Велико Тројство кај Бјеловар каде работел во млин. Нивните првородени деца, ќерката Златица и синот Хинко, починале уште како деца и денес се погребани во селските гробишта. Подоцна, го добиле синот Жарко кој израснал во Москва

Од објавените руски податоци се дознава дека Јосип Броз и вториот пат, на 13 октомври 1936 година се оженик на тлото на Советскиот Сојуз, но овој пат со германската комунистка Луција Бауер, со надимак Луси, на која исто така ова и било втор брак. Нејзин прв сопруг бил Ернст Бабр, иден министер за државна контрола во владата на ДДР. Оваа врска не траела ни година дена, со оглед на фактот дека Луси во октомври 1936 била уапсена под обвинение дека е шпион во служба на капиталистите и во декември 1937 била стрелана во озлогласениот московски затвор Лубјанка.

По враќањето во Загреб, каде го преземал водтвото на загребскиот комунистички огранок, Јосип Броз се оженил со моќната словенска евреинка Херта Хас, која ја запознал во Париз, и со неа во 1941 добил син Александар-Мишо. Причината за прекинот на маршалот Јосип Броз Тито и Херта Хас била неговата врска со својата секретарка, србинката Даворијанка Пауновиќ, со илегално име Зденка. Надалеку е позната снимката од 1944, на која Тито во пештерата на Дрвар диктира, а Зденка во партизанска униформа, на колена ги запишува неговите зборови.

Белодробно заболување ја прекинало оваа врска, кога набргу по Титовото устоличување во Белград, и покрај трудот на најдобрите лекари во Голник, Словенија, Даворијанка Пауновиќ и подлегнала на болеста. Колку на нејзиниот несуден маж му паднала тешко нејзината смрт, говори фактот дека таа била погребана во градината на Белиот двор.

Потоа следат неколку авантури со познати жени, најпрво со најпопуларната руска актерка Татјана Окуњевска која ја запознал во Москва. Веднаш го освоила маршалот на Југославија кој пак и нудел да се раздели од писателот Борис Горбатов.

Нудејќи и брак и говорејќи и како ја изгубил главата, а и дека не може да живее без неа, Тито со месеци и испраќал црни рози. Но Татјана, за која во круговите во Кремљ се говорело дека е љубовница на семоќниот шеф на советските служби за безбедност КГБ, Лаврентиј Бериј, успеала да одолее на Титовото додворување.

Кратка љубовна афера Тито имал и со грузиската атлетичарка, светскиот рекордер во фрлање диск Нина Думбадзе, на која советската спортска власт не и дозволувала премин во Белград. Потоа бил со првенката на њујоршката Метрополитан опера, загрепчанката Зинка Кунц Миланов. Преку оваа афера, таа направила крупен чекор за хрватската култура, бидејќи на нејзина молба бил поштеден од стрелање подоцна многу прочуениот хрватски диригент Ловро Матачиќ.

После неа Тито се оженил и четврти пат, овој пат со Јованка Будисавлевиќ. Се говорело дека нив ги зближил човек од најблискиот круг на доверба на Тито, Иван Крајачиќ – Стево, иако сега, се почесто се огласува 91 годишниот генерал, полицаец и допломат, Јово Капичиќ кој изнесува дека претходно он малку се забавувал со Јованка, кога таа како проверен мајор, била именувана за шеф на персонал во Белиот двор.

Познато е и дека четири години пред смртта, Тито се разделил од постелата со Јованка, а и дека во меѓувреме му биле припишувани наклоности спрема оперската дива, Гертруда Мунтиќ од Сплит (на кое таа одлучно негирала), како и со масреката Даријана Грбиќ.

Фото

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...
- Advertisement -