10.9 C
Skopje

Фудбалот не обедини: Исповед на затвореник кој не мисли на бегство, туку како да ја освои „лигата“ во затворот

АКТУЕЛНО

Николовски: Инспекторите добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на здравствените протоколи

Со измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, сите инспекторати сега добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на...

Николовски: 2021 ќе биде година во која ќе ги намалуваме и спојуваме институциите

Се работи на сите анализи за спојување и намалување на бројот на институции и 2021 ќе биде година во која ќе ги намалуваме или...

За кого нема да важи задолжителното носење маска на отворено?

Заврши седницата во Собранието каде што беа донесени измените на законот за заштита на населението од заразни болести. Измените на законот беа донесени со 53...

Собранието одлучи: Задолжително е носење на маска на отворено, забрането групирање по 22ч

Со 53 гласови „за“ и 26 воздржани, пратениците вечерва ги изгласаа измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести. Законот,...

Казнено поправен дом, келии, затвор. Повеќе зборови со исто значење – живот зад решетки. А мала разлика дали затвореникот гледа во златни или железни ланци.

Разлика сепак постои, а тоа го потврдуваат приказните од разни затвори ширум планетата. Можете ли да замислите затвор од кој затворениците не сакаат да си одат, бидејќи таму имаат се што им е потребно, а некои од нив и подобри услови од дома. Нормално, не станува збор за нашите, македонските затвори.

Погледнете за какви затвори (а не изгледаат како затвори) станува збор.

Сан Педро, затвор (Боливија)

Затворот Сан Педро, најголемиот во боливискиот главен град Ла Паз, е дом на околу 1.500 затвореници. Откако ќе поминете низ дебелите sидови и безбедносните порти, секоја сличност со нормален затвор ќе исчезне! Има деца кои играат во дворот, има пазар, трибини, ресторани, фризерски салони. Овој затвор е повеќе како станбено соседство отколку вообичаен конвенционален затвор. Во него нема чувари, нема униформи или метални шипки на прозорците на ќелиите.

Фото

Но, оваа релативна слобода се плаќа: затворениците мораат да плаќаат кирија за своите ќелии, затоа повеќето треба да работат во затворот, да продаваат намирници во тезги или да работат во прехранбен комплекс. Ако имате пари, живеете овде како крал. Полицијата не влегува во затворот ниту се меша – внатрешните проблеми се решаваат на некој вид „собраниски“ станари со делегирани избрани претставници.

Затвор Кебу, Филипини

Замислете го овој концепт: Ладнокрвни убијци, озлогласени дилери на дрога и други престапници плаќаат долг кон општеството со танцување на поп музика заедно!?

Чуварот на затворот Бајрон Гарсија, кој ги повикува затворениците ангелски затвореници, е најзаслужен за тоа што ги прави затворениците од Филипините меѓународни starsвезди. Гарсија секојдневната пракса во затворскиот двор ја претвори во курс за танцување, а затворениците наскоро станаа познати по музичкото видео на „Thriller“ на Мајкл Џексон. Тие исто така танцуваа во портокалови униформи со хитовите на познатиот британски бенд “Кралицата”.

Затворениците од затворот Кебу, околу 1.500 од нив, патуваат и настапуваат на разни добротворни концерти, претстави, па дури и имаат можност да заработат пари со танцување. Покрај тоа, затворот е отворен за посетители кои можат да уживаат во нивните места, да фотографираат со затвореници или да купат сувенири.

Леобен, Австрија – затвор со 5 ѕвезди

Затворот во австрискиот универзитетски град Лебен е наречен затвор со пет starвезди и е познат како рај за затворениците. Од улицата, изгледа како луксузен хотел или модерен трговски центар. Претставува чудо на модерната архитектура, но и споменик на човековите права.

Затворениците се релаксираат во теретана, базен и теретана, па дури имаат и личен мобилен телефон! Тоа е затвор со минимален безбедносен стандард, а натписот на влезот гласи: „Никој досега не избегал од овој затвор, ниту го пробал ниту посакувал“.

Лузира е името е најстариот затвор во Уганда со максимална безбедност, од која практично и нема потреба бидејќи луѓето не мислат на бегство, туку само на фудбал.

Во овој затвор кој постои 80 години лежат најлошите криминалци, но тие не се колат и тепаат, туку тренираат, па така за овој затвор се вели дека е најбезбеден благодарение на фудбалот.

Тој не се игра чисто рекреативно, колку да утепаат време, туку фудбалот е до толку станат сериозен што постои и лига со претседател и судии.

Составена е од 10 екипи меѓу кои најпознати се Манчестер Јунајтед, Арсенал, Челси, Ливерпул и Барселона.

Во затворот обично лежат по 700 луѓе, но во моментов има 3.000. Лузира бил познат по големото насилство, но се сменило во 2000-та, откако се формирала лигата.

Замислите во март годинава за прв пат откако е отворен затворот во 1948-ма година, во посета им дојде делегација на фудбалската федерација на Уганда, предводена од претседалот кој им донираше спортска опрема.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Над 800 новозаразени во последните 24 часа: Направени се 2699 тестови

Во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 390, Куманово 22, Штип 28,...

Николовски: Инспекторите добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на здравствените протоколи

Со измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, сите инспекторати сега добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на...

Штипската болница го адаптира Кожното одделение за прием на пациенти со коронавирус

Кожното одделение во штипската Клиничка болница од понеделник ќе прима пациенти заразени со коронавирус на кои им е потребно болничко лекување. Директорот на Клиничка болница-Штип,...

Никола Димитров се сретна со германскиот министер за Европа Михаел Рот

На панелот за проблемот со иселувањето на младите од регионот зборував со исклучителни млади луѓе, потпретседателката на ЕК за демократија и демографија Дубравка Шуица...

Бесими: Стотици илјади граѓани и илјадници фирми го очекуваат ребалансот на буџетот и четвртиот пакет на мерки

Финансиска поддршка за децата без родители, мапирање стратешки индустриски сектори во регионот на Охрид, изградба на дел од третиот крак за водснабдителен систем во...
- Advertisement -