9 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

Синот на претседателот позитивен на корона вирус – тој му упати моќна порака

Данило Вучиќ, синот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ е примен на Инфективна клиника поради коронавирус. Дека Данило е болен, соопшти лично српскиот претседател преку...

Фудбалот не обедини: Исповед на затвореник кој не мисли на бегство, туку како да ја освои „лигата“ во затворот

Казнено поправен дом, келии, затвор. Повеќе зборови со исто значење – живот зад решетки. А мала разлика дали затвореникот гледа во златни или железни ланци.

Разлика сепак постои, а тоа го потврдуваат приказните од разни затвори ширум планетата. Можете ли да замислите затвор од кој затворениците не сакаат да си одат, бидејќи таму имаат се што им е потребно, а некои од нив и подобри услови од дома. Нормално, не станува збор за нашите, македонските затвори.

Погледнете за какви затвори (а не изгледаат како затвори) станува збор.

Сан Педро, затвор (Боливија)

Затворот Сан Педро, најголемиот во боливискиот главен град Ла Паз, е дом на околу 1.500 затвореници. Откако ќе поминете низ дебелите sидови и безбедносните порти, секоја сличност со нормален затвор ќе исчезне! Има деца кои играат во дворот, има пазар, трибини, ресторани, фризерски салони. Овој затвор е повеќе како станбено соседство отколку вообичаен конвенционален затвор. Во него нема чувари, нема униформи или метални шипки на прозорците на ќелиите.

Фото

Но, оваа релативна слобода се плаќа: затворениците мораат да плаќаат кирија за своите ќелии, затоа повеќето треба да работат во затворот, да продаваат намирници во тезги или да работат во прехранбен комплекс. Ако имате пари, живеете овде како крал. Полицијата не влегува во затворот ниту се меша – внатрешните проблеми се решаваат на некој вид „собраниски“ станари со делегирани избрани претставници.

Затвор Кебу, Филипини

Замислете го овој концепт: Ладнокрвни убијци, озлогласени дилери на дрога и други престапници плаќаат долг кон општеството со танцување на поп музика заедно!?

Чуварот на затворот Бајрон Гарсија, кој ги повикува затворениците ангелски затвореници, е најзаслужен за тоа што ги прави затворениците од Филипините меѓународни starsвезди. Гарсија секојдневната пракса во затворскиот двор ја претвори во курс за танцување, а затворениците наскоро станаа познати по музичкото видео на „Thriller“ на Мајкл Џексон. Тие исто така танцуваа во портокалови униформи со хитовите на познатиот британски бенд “Кралицата”.

Затворениците од затворот Кебу, околу 1.500 од нив, патуваат и настапуваат на разни добротворни концерти, претстави, па дури и имаат можност да заработат пари со танцување. Покрај тоа, затворот е отворен за посетители кои можат да уживаат во нивните места, да фотографираат со затвореници или да купат сувенири.

Леобен, Австрија – затвор со 5 ѕвезди

Затворот во австрискиот универзитетски град Лебен е наречен затвор со пет starвезди и е познат како рај за затворениците. Од улицата, изгледа како луксузен хотел или модерен трговски центар. Претставува чудо на модерната архитектура, но и споменик на човековите права.

Затворениците се релаксираат во теретана, базен и теретана, па дури имаат и личен мобилен телефон! Тоа е затвор со минимален безбедносен стандард, а натписот на влезот гласи: „Никој досега не избегал од овој затвор, ниту го пробал ниту посакувал“.

Лузира е името е најстариот затвор во Уганда со максимална безбедност, од која практично и нема потреба бидејќи луѓето не мислат на бегство, туку само на фудбал.

Во овој затвор кој постои 80 години лежат најлошите криминалци, но тие не се колат и тепаат, туку тренираат, па така за овој затвор се вели дека е најбезбеден благодарение на фудбалот.

Тој не се игра чисто рекреативно, колку да утепаат време, туку фудбалот е до толку станат сериозен што постои и лига со претседател и судии.

Составена е од 10 екипи меѓу кои најпознати се Манчестер Јунајтед, Арсенал, Челси, Ливерпул и Барселона.

Во затворот обично лежат по 700 луѓе, но во моментов има 3.000. Лузира бил познат по големото насилство, но се сменило во 2000-та, откако се формирала лигата.

Замислите во март годинава за прв пат откако е отворен затворот во 1948-ма година, во посета им дојде делегација на фудбалската федерација на Уганда, предводена од претседалот кој им донираше спортска опрема.

Latest Posts

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

Синот на претседателот позитивен на корона вирус – тој му упати моќна порака

Данило Вучиќ, синот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ е примен на Инфективна клиника поради коронавирус. Дека Данило е болен, соопшти лично српскиот претседател преку...

АКТУЕЛНО

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

Синот на претседателот позитивен на корона вирус – тој му упати моќна порака

Данило Вучиќ, синот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ е примен на Инфективна клиника поради коронавирус. Дека Данило е болен, соопшти лично српскиот претседател преку...

Тажна вест: Родилка не ја издржа борбата со корона вирусот, бебето е во добра состојба

Најновата вест е пренесена од страна на Министерството за здравство. Министерството за здравство со големо жалење ја информира јавноста дека предмалку почина родилката позитивна на...

(ВИДЕО) Градоначалникот раскажа: Направив тестови во две приватни болници – резултатите беа различни

Тој за Канал 5 вели дека се чувствува добро и е без симптоми. Иста е состојбата и со неговата сопруга. Двајцата се тестирале откако...

Македонија конечно има прв официјален спортски канал

Македонската радио телевизија информира дека после големи подготовки и преземени активности со задоволство ве известува дека почнува со емитување на 4 нови телевизиски канали...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.