fbpx
5 C
Skopje

Фудбалски судии од Македонија и Бугарија разменуваат искуства

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во Петок (20.01.2017) во просториите на централата на Зоналниот совет на Бугарската Фудбалска Федерација се одржала пријателска средба со делегација од Општинскиот Фудбалски Сојуз на град Кочани.Настанот бил по иницијатива на Александар Димитровски кој во моментот е фудбалски судија во Р. Бугариja и член на Надзорен одбор на МБП.

Гостите од Македонија, меѓу кои беа Владо Андов- потпретседател на ОФС- Кочани и координатор на женскиот фудбал на ФФМ, Сашко Ангелов- претседател на судиски актив на ОФС Кочани и Драганчо Димитровски- член на судиската комисија на ОФС Кочани биле лично примени од страна на Претседателот на Зоналнен совет Софија- Валентин Чакров, Кнчо Димитров- претседател на судиска комисија на Зонален совет Софија, Илонка Џалева- Менаџер на судиската фудбалска комисија на Бугарија, Евгени Геров- Секретар на ЗС- Софија, Коце Стоичков- член на судиска централна комисија и Методи Павлов и Александар Димитровски- фудбалски судии од ЗС- Софија.

Целта и идејата на средбата била најнапред да се запознаат претставниците на двете институции и да се разговара за начинот на работа на истите. Ова е прва средба организирана меѓу спортски работници од двете страни на границата.

Средбата поминала во пријатна атмосфера и со безброј идеи за понатамошна соработка и проекти. На крајот, гостите и домаќините си размениле симболични подароци со кое ја потврдија нивната идната и заедничка соработка. На покана на гостите, сега се очекува многу брзо да биде остварена и средба во град Кочани – Македонија.

Здружението за Македонско – Бугарско Пријателство изразува големи честитки за идејата и ги охрабрува претстваниците на двете држави кои се залагаат за остварување на пријателство и соработка во областа на спортот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Арсовски за градоначалникот: Он не може ГОЛФ 2-ка да поправи за 100 евра, голф терени ќе правел

Ќе правел голф терени од 2.5 милиона евра во Лисиче кај нас. Он од што е неспособен не може да поправи Голф 2ка...

Хит видео Погледнете што и прави познатиот битолчанец Ритко на мажена Бугарка

ХИТ ВИДЕО: Погледнете што и прави познатиот битолчанец Ритко на мажена Бугарка Едно време Омегле беше популарна платформа каде што можеа да се спојат сосема...

Филипче донесе одлука: Благодарам на поkаната, ние тука ќе ги вакцинираме сите наши граѓани

Прочитај повеќе во продолжение Здравствените работници од ковид центрите нема да одат да примат вакцина во Србија по вчерашната јавна покана од срспката премиерка. Венко...

Германски инфектолог откри до кога очекува да трае коронавирусот

Водечкиот германски вирусолог Кристијан Дростен, за разлика од многумина, очекува епидемиолошката состојба да се подобри дури наесен. Во интервју за германскиот магазин „Шпигел“, Дростен рече...

За поранешни и аkтивни пушачи: 10 намирници кои го чистат организмот од ниkотин

Сите сме доволно свесни за негативното влијание на циарите и ниkотинот на нашиот организам. Доколку сте престанале да пушите цигари или пак сте страстен пушач,...
- Advertisement -