fbpx
-1 C
Skopje

Гаши кажа дали би преговарале со Мицкоски: Имаме право да разговараме само врз основа на нашата програма поради која сме добиле доверба од граѓаните

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Мораме да опстоиме до одредени принципи и вредности. Ние не сме родени во политиката. Еден ден ќе заминеме од неа, многу е битно со каков образ ќе замине од политиката. Заедно ќе ја носиме одлуката со Села.

На прашањето дали Мицкоски е во опција за преговарање со коалицијата на АА и Алтернатива, Гаши рече:

Сепак овој вид на прашање влегува во оној склоп на хипотетички прашања. Нашиот принцип ќе биде преговарање околу нашата програма. Ако Заев е мандатар и тој не повика тогаш би влегле во преговори. Ако мандат добие господинот Мицкоски, ако бидеме повикани, сепак ќе разговараме врз база на она што сме го ветиле. Јас сум барал гласови за таа наша програма. И само за тоа имам право да преговарам со било кого.

Гаши рече дека ги гледа ДУИ во опозиција и дека истите можат да бидат добри опозиционери.

Може да се случи и тоа од сведок некој да стане осомничен. Ова е чувствително прашање за албанците во времето на Милошевиќ. Имаше една војна таму, господинот Ахмети бил дел од таа групација. Јас мислам дека е повикан за тие процеси, тоа е личен дел, не се врзува за политичкиот живот. Ако е се во ред, мислам дека ќе заврши се како што треба, ако не е во ред, тогаш веројатно ќе биде друго. Времето е најдобриот сведок на сите процеси, вели Гаши во однос на прашањето за повикот на Ахмети во Хаг како сведок.

Тој додаде дека ДУИ треба да оди во опозиција доколку не успее да го исполни своето ветување за премиер албанец и смета дека политичките актери треба да се натпреваруваат врз основа на идеи и вредности.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Пронашол изгубен новчаник, подоцна добил писмо кое го расплакало

Се враќал од продавница, кога на паркингот до автомобилот забележал туѓ новчаник. Веднаш покажал дека е добар човек, со потегот кој го направил. Џастин Тарел...

Авиooн се срyшил, загинале 520 луѓе, а 35 години подоцна се појавил пак на радарите

Јапонски патнични авион со број JL123 на Japan Airlines се срушил на 12 август 1985 година. И до ден денес според статистиката тој е...

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста. Една од...

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...
- Advertisement -