fbpx
21.8 C
Skopje

Гаши кажа дали би преговарале со Мицкоски: Имаме право да разговараме само врз основа на нашата програма поради која сме добиле доверба од граѓаните

АКТУЕЛНО

Мораме да опстоиме до одредени принципи и вредности. Ние не сме родени во политиката. Еден ден ќе заминеме од неа, многу е битно со каков образ ќе замине од политиката. Заедно ќе ја носиме одлуката со Села.

На прашањето дали Мицкоски е во опција за преговарање со коалицијата на АА и Алтернатива, Гаши рече:

Сепак овој вид на прашање влегува во оној склоп на хипотетички прашања. Нашиот принцип ќе биде преговарање околу нашата програма. Ако Заев е мандатар и тој не повика тогаш би влегле во преговори. Ако мандат добие господинот Мицкоски, ако бидеме повикани, сепак ќе разговараме врз база на она што сме го ветиле. Јас сум барал гласови за таа наша програма. И само за тоа имам право да преговарам со било кого.

Гаши рече дека ги гледа ДУИ во опозиција и дека истите можат да бидат добри опозиционери.

Може да се случи и тоа од сведок некој да стане осомничен. Ова е чувствително прашање за албанците во времето на Милошевиќ. Имаше една војна таму, господинот Ахмети бил дел од таа групација. Јас мислам дека е повикан за тие процеси, тоа е личен дел, не се врзува за политичкиот живот. Ако е се во ред, мислам дека ќе заврши се како што треба, ако не е во ред, тогаш веројатно ќе биде друго. Времето е најдобриот сведок на сите процеси, вели Гаши во однос на прашањето за повикот на Ахмети во Хаг како сведок.

Тој додаде дека ДУИ треба да оди во опозиција доколку не успее да го исполни своето ветување за премиер албанец и смета дека политичките актери треба да се натпреваруваат врз основа на идеи и вредности.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -