fbpx
8 C
Skopje

ГДУ: Какви калкулации прави Мицкоски, зошто се тактизира?

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

На 22 јуни лидерот на ДПМНЕ излезе и рече дека ако референдумот биде незадолжителен , партијата нема да го признае како волја на народот.
На 6 јули истиот Мицкоски рече дека ќе го чека прашањето, па ќе одлучи дали ќе излезе ДПМНЕ на референдум.

Потоа бевме сведоци на политичкиот пазар во Клубот на пратеници,со условување на реферндумскиот процес за остварување на партиските интереси.
По пазарот и собранискиот циркуз, ДПМНЕ рече дека за нив е неприфатливо прашањето оти било повеќеслојно, па потоа да излезат и да кажат дека партијата нема да биде алиби за капитулантски договор.

Сега нецели два месеци подоцна, кога веќе сѐ познати деталите, Мицкоски се уште не знае што ќе прават, дали ќе излезат на референдум или ќе бојкотираат. Ќе чека до 10 септември, за да и го соопшти ставот на јавноста. Непринципиелно и крајно несериозно однесување.

Јавноста со право се прашува – Какви калкулации се прават? Зошто се тактизира?

Проевропската и прозападна партија ВМРО- ДПМНЕ како што се декларира, треба да и одговори на јавноста дали постои друг пат за ЕУ и НАТО, и ако овој договор е капитулантски, кој е нивниот модел за подобар договор?

Време за губење нема. Политичарите, особено лидерите на најголемите парламентарни партии се должни да го кажат јасно и гласно партискиот став, одлуката сепак ја носат граѓаните, дали ќе застанат позади лидерот или ќе постапат според сопственото убедување. Затоа апелираме да запрат тактизирањата и манипулациите.
До граѓаните сакаме да испратиме порака дека референдумот и визијата за иднината на земјата не треба да се врзува со поддршка за една или за другата партија. Ова е можност за надпартиска одлука, се вели во соопштението на политичката партија Граѓанско Демократска Унија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -