fbpx
-6 C
Skopje

ГДУ: Пир за време на чума се избори во јуни или јули

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

„Оваа година за Велигден црквите останаа празни, за Рамазан Бајрам се очекува џамиите да останат празни, тогаш се поставува основното прашање дали некој не подготвува пир за време на чума?

Најголемата придобивка на човештвото како општествено уредување е демократијата и покрај сите свои недостатоци. Директната демократија, изборите, се празникот на оваа општествена придобивка. На тој ден, граѓаните решаваат во следните четири години кој, како и зошто ќе ги претставува во Законодавниот дом.

Додавајќи го и фактот дека приватниот сектор се наоѓа во тешка ситуација, останува уште еден месец тотално да не функционираат институциите по време на кампања и избори и дефинитивно да го дотолчиме.
Како ќе му дадеме сигурност и предвидливост на приватниот сектор кој се потпира на мерки од Владата, ако во јули веќе имаме нов Парламент, а од таму и нова Влада која сето ова може да го ревидира?

Дали целта е да потрошиме неколку милиони евра, да создадеме атмосфера во која само партиските јуришници ќе излезат на гласање по список, обврзани за своите работни места во администрацијата, бидејќи сме сигурни дека ако има и еден позитивен на Ковид- 19 граѓаните ќе се плашат да излезат на гласање?
Како ќе функционираат изборните комисии, ДИК и сите останати институции инволвирани во процесот?

Што се случува со Избирачкиот список, со новите гласачи наши сограѓани, кои во меѓувреме добиле избирачко право со навршување на полнолетство, но и оние кои за жал веќе починале и треба да бидат избришани?

До јуни или јули веќе неколку месеци ќе се поминати од поднесувањето на кандидатски листи, за жал можно е некој од стотиците кандидати за пратеници да е починат, што со тие листи?

Ова се само дел од аргументите, има уште многу според кои за нас од ГДУ одржување на избори во јуни или јули е класичен пир за време на чума.

Логично, очекувано, одговорно и пред се државнички чин е консензуално изборите да се случат после нормализирањето на ситуацијата целосно, после стабилизирањето на општеството, особено во сферата на здравството, образованието, безбедносниот сектор и се разбира јасна исцртана линија за рехабилитација на приватниот сектор.

Свикување на веќе распуштеното Собрание со скриена цел да се посочи нов датум за избори и да продолжи изборниот процес каде што беше прекинат, како и да се прават нови политички комбинаторики за реконструкција на Владата и слични политички игри, сметаме дека ниту е време ниту е приоритет пред нашето општество.
Сега повеќе од секогаш е потребно единство, јасна волја и многу работа, за што е можно побрзо да ја надминеме оваа ситуација.

Секое друго решение за нас е крајно неодговорно и има скриени и нечесни намери кои имаат за цел да го попречат процесот на фер и демократски избори“, се вели во соопштението на политичката партија ГДУ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Северина во чест на новиот претседател на САД: Слиkи кои kренаа голема прашина

Од денес САД имаат нов претседател – Џо Бајден. Последниот ден на Доналд и Меланија Трамп во Белата куќа истече и сега во неа...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Груевски и Боркица со изјава: Бесрамно се насладуваат на лагите пуштени во јавноста

Одгласите по последната аудио снимка од разговор за време на ручек во струмички хотелски ресторан помеѓу Зоран Заев и Александар Верушевски, се уште не...

Овие се најопасните хороскопски знаци: Не ги предизвикувајте

Овие се „најопасните“ хороскопски знаци: Не ги предизвикувајте Секој хороскопски знак си има своја „темна“ страна, сепак, некои знаци од Зодијакот се сметаат за навистина...

Д-Р ЛАЗАРОВ РАСПАЛИ: СЕ ЗАЦРНИЈА ЦЕЛИ СЕМЕЈСТВА ЛУДАЦИ ЕДНИ, ЈЕАЛЕ ВЕ KАФАНИ

Се распадна општеството во скоро секој сегмент, економски колабираме, образованието е суспендирано а медицинарите се фрлени во оган веќе година дена без пауза, лек...
- Advertisement -